Perpa Sektör – Teknik Servis Sektörü I

Selen Elektronik Yetkilisi İsmail Tapan ve Selen Elektronik Teknik Servis Uzmanı Elektronik Mühendisi Hasancan Ünsal programımıza konuk oluyor.
Cep telefonu hayatlarımıza nasıl girdi, Akıllı cihazların olumlu ve olumsuz özellikleri nelerdir, 4.5G nedir, Her akıllı cihaz arızası teknik servise götürülmeli mi sorularına cevap veren Hasancan Ünsal: “Yazılım güncellemeleri ve dış temizlik bakımları düzenli yapılırsa cihazın bozulma ihtimali azalır. Akıllı cihazların filtre bakımları düzenli yapılmalı. Cihaz bakımı ve yaşanan arızalarda teknik servise başvurulmalı. İnternet videolarından öğrenilen bilgilerle cihaz bakımı yapmak cihaza zarar verebilir” diyor.
İçine su giren telefon pirinçle saklanırsa düzelir mi? sorusu üzerine Ünal: “Asitli ya da tuzlu suya düşen cihaz pirinçle saklandığında su cihazdan atılır ancak cihaza asıl zararı verecek olan asit ve tuz cihazın içinde kalır. İçine asitli, tuzlu su kaçmış cihaz aynı suyun içinde tutulursa cihazın oksijenle bağlantısı kesilir, batarya kısa devre yaptığı için sistem zarar görmez.
Akıllı cihazlarda en çok karşılaşılan sorun düşme ve kırılmayla ilgili olarak Ünal: Akıllı cihazların kırılan ekranları tamir edilip piyasaya tekrar sunuluyor. Yere düşen cihazın çalışması, cihazın zarar görmediği anlamına gelmez” diyor.
Eski model telefonu güncellemek cihaza zarar verir mi? sorusu üzerine Ünal: “Yazılım güncellemesinde yaşanan sorunlar, güncelleme nedeniyle değil, cihazın daha önceden darbe alması, hatalı teknik servis, zararlı yazılım indirme sonucu oluşur”diyor.
İsmail Tapan: Notebookların aniden bozulması tozlanma sonucu cihazın ısınmasıyla ilgili. Notebooklarda tozlanmayı önlemek için düzenli olarak fanları temizlemek gerekli” diyor.
Notebooklarda kasa ve menteşe kırılmasıyla ilgili olarak Tapan: “Notebookları sağ veya sol yandan değil; orta göbekten ve hızlı açmak gerekir” diyor ve notebookların üzerine sıvı dökülmesine de değiniyor: “Sıvı teması olduğunda bataryayı söküp notebooku ters çevirmek gerekir. Asitli veya şekerli bir sıvı döküldüyse cihaz acilen temizlenmeli”
1. bölümün sonunda Tapan eprom yazılım yüklemelerine de değiniyor: “Bilinçsizce eprom yazılımı yüklemek cihaza zarar verebilir. Eprom yazılımı yüklerken batarya cihazın üzerinde değilse, elektrik kesintisi olursa anakart çöker”
devamı 2. bölümde…

Visited 14 times, 1 visit(s) today