İnternet Bağımlılığı

Psikiyatrist Uzman Doktor Zeynep Pınar çağımızın bağımlılıklarından internet bağımlılığını anlatıyor.
Önce bağımlılığın ne olduğunu açıklayan Pınar, internet bağımlılığının tanımını yapıyor. “İnternet bağımlıları internette geçirdikleri zaman konusunda yalan söyler. Harcadıkları saatleri birkaç saat olarak lanse ederler. Bağımlılık, sosyal yaşantıyı ve çalışma hayatını etkiliyorsa tedavi edilmesi gerekir. Bağımlılık, kişinin verimini engeller. İnternetin olmaması, bağımlı kişide büyük mutsuzluk yaratır” diyor.
İnternet bağımlılığının genç erkeklerde daha çok görüldüğünü söyleyen Pınar: “Yalnızlık, internet bağımlılığını tetikler. Bağımlı olan kişi de asosyalliğe mahkum olur. Ebeveyn, belirli bir zaman dilimiyle internet kullanımını sınırlandırarak gencin bağımlı olmasını engelleyebilir. Aile arasında sağlıklı bir ilişkinin olması bağımlılık riskini azaltır. Bağımlılıkların önlenmesinde okullara büyük görev düşüyor” diyor.
İş yaşamında internet bağımlılarının nasıl motive edilebileceğine de açıklık getiren Pınar: “İş yaşamında saatli – tanımlı görevler ile internet bağımlıları verimli hale getirilebilir”diyor.
Uzman Dr. Pınar: “Dikkat eksikliği, kaygı bozukluğu, öfke sorunu olanlar, depresyona meyilliler risk altında. Sağlıklı iletişim kurma teknikleri kişiye küçük yaşta öğretilmeli” diyor.

Visited 33 times, 1 visit(s) today