Güvenlik Sistemleri Sektörü

Editör – Sunucu Anı sağkan Perpa Sektör’de Neutron Güvenlik Teknolojileri Proje ve Satış Müdürü İlyas Yeşilmen ile güvenlik sistemleri sektörünü konuştu.

Hızlı gelişen teknolojinin Türk güvenlik sistemleri sektörüne etkisini anlatan Yeşilmen “üretimde vergi zorlukları, sektör firmalarını ithalata itiyor” dedi. Kore ve Avrupa’nın birkaç yıl öncesine kadar sektörü elinde tuttuğunu ifade eden Yeşilmen, güvenlik sistemleri sektöründe rekabet artışı ile ucuz iş gücünün önem kazandığını belirtti. Çoğu ülkenin Çin’de üretim yapmasıyla Çin’in artık ön planda olduğunu belirtti.

Neutron’un da Çin’de fabrikası olduğunu vurgulayan Yeşilmen bütün ürünlerini kendilerinin ürettiklerini, hazır sistem almadıklarını söyledi.

Güvenlik sistemlerinin çok geliştiğini belirten Yeşilmen İnşaat sektörünün de güvenlik sistemleri sektörünü beslediğini ve gelişmesine yardımcı olduğunu vurguladı.

Sektörde kalifiye eleman sıkıntısı ve Ar-Ge sıkıntısı yaşandığını belirten Yeşilmen, vergilendirmeler nedeniyle sektördeki firmalarımızın çoğunun distribütör konumunda olduğunu söyledi. Bu nedenle de yurt dışı fuarlarında pek Türk firması görülemediğinin altını çizdi.

Yeşilmen, güvenlik sistemleri sektörünün önemli sorunlarından birinin sektörde standartların ve denetim mekanizmasının olmaması olduğunu söyledi. Güvenlik sistemi seçiminde kullanıcıyı doğru yönlendirmenin önemini belirten Yeşilmen kullanıcıların internet ortamında gördükleri her ürünü almamaları konusunda uyardı. Mekana ve koşullara uygun olan ürünler için muhakkak fdanışman firmalarla bağlantı kurulmasını önerdi.

Eskiden güvenlik sistemlerinin lüks olduğunu ancak şimdi maliyetlerin düştüğünü belirten Yeşilmen kamuoyunun güvenlik sistemlerine, emniyete yaptığı katkılar nedeniyle artık olumlu baktığını ifade etti.

Sektör firmaları arasında birlik olmadığını belirten Yeşilmen, Türk firmalarının Ar-Ge çalışmalarına daha çok pay ayırması gerektiğini vurguladı. Kurulduklarından beri Ar-Ge’ye verdikleri önem sayesinde bugün Almanya, İngiltere ve Azerbaycan’a satış yaptıklarını söyledi.

Visited 18 times, 1 visit(s) today

102 yorum