Dünya Kadınlar Günü Perpa’da Etkinliklerle Kutlandı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Perpa’da kutlandı.

Perpa Kültür Sanat ve Sosyal Dayanışma Derneği Perküder’in organize ettiği etkinliğe Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli de katıldı.

Perpa’da çalışan kadınları iş yerlerinde ziyaret eden Başkan Benli, kadınlara karanfil hediye ederek kadınlar gününü kutladı.

8. kat Atatürk köşesinde kadınlar şiddete karşı resim çizdi. Yere serilen kumaşa kadına yönelik şiddete hayır sloganları ve resimleri çizildi. Başkan Benli de etkinliğe katılarak “Kelebekler Özgürdür” mesajını yazdı.

Atatürk köşesinde ayrıca Dünya Kadınlar Günü kapsamında el sanatları karma sergisi düzenlendi.

Sergi açılışında söz alan Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, Türkiye Cumhuriyeti’nin kadın ve erkek için eşit yurttaşlık haklarına dayandığını ancak Türk kadınının eşitlik konusunda arzu edilen noktaya henüz gelemediğini belirtti. 10 kadından ancak 3’ünün iş hayatında olduğunu söyleyen Benli sosyal güvencesiz, kayıtsız çalışan kadınların çokluğuna vurgu yaptı. Başkan Benli kadın örgütlenmesinin ve eşit iş – ücret mücadelesinin önemine değindi.

Perküder Başkanı Nevin Kaplan, 8 mart etkinliğinde kendilerini yalnız bırakmayan Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli’ye, Perpa Yönetimine ve Perpalılara teşekkür etti. Kadınların eşitlik haklarını alana kadar mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Kadınlar günü kapsamında çocuk istismarına farkındalık için Perpa içerisinde yürüyüş de gerçekleştiren Perpalı kadınlar ellerinde pankartlarla ve sloganlarla yürüdüler.

Birçok ülkede 8 Mart’ın resmi tatil günü olduğunu belirten Nevin Kaplan: “Perpa’da şu anda çalışan birçok kadın var. Çalıştıkları ve işlerinin başından ayrılamadıkları için yürüyüşümüze katılamıyorlar” dedi.

Visited 4 times, 1 visit(s) today