Perpa Sektör – Fiber Optik Sektörü I

Fiber Elektronik Kurucusu Behnam Arfaei ile fiber optik sektörünü değerlendirdik.
Türkiye’de fiber optik sektörünün tarihini konuşarak başladık.
Arfaei: “1990’da Türkiye, Yunanistan ve İtalya fiber optik hattıyla bağlandı. Türkiye ve Avrupa arasında veri akışı sağlandı. 1994’de Akdeniz’den sualtı fiber optik hattı ile Türkiye – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti birbirine bağlandı” dedi.
Fiber optiğin kullanıldığı sektörlere değinen Arfaei: “Artık fiber optik neredeyse her yerde kullanılıyor. Fiber optik sektörü Türkiye’de çok gelişmiş değil. İstanbul eve kadar fiber, sanayiye kadar fiber konusunda dünyada 2. şehir sayılıyorç New York, Tokyo ve Londra, altyapılarının hazır olması, kablo çekiminin kolay olması nedeniyle bizden ilerde” diyor.
Gelişmiş ülkelerde fiber optik sektörünü değerlendiren Arfaei: “Fiber optiğin ana “kor” damarını üreten Japonya sektörde lider. Çin’den aldığımız korlar arızalı çıkıyor. Hindistan fiber optik üretimi konusunda çaba harcıyor ancak henüz başarı elde edemedi. Japonya fiber optik teknolojisinin yüzde 90’ını üretiyor ve dünyaya ürün sağlıyor. Türkiye fiber optik teknolojisinde Ar-Ge’yi ilerletmeli. Fiber optik kabloları saç kılından bile ince ve hassas. Çin, Amerika bile kaliteli mal üretiminde sorun yaşıyor. Sektör şu anda Japon üretimlerini tercih ediyor” dedi.
Arfaei: “Türkiye ihracat konusunda yakın gelecekte başarı sağlayacak. Ürünlerimizle İran, Rusya, Ukrayna, Kuveyt, Suudi Arabistan’a hizmet götürüyoruz. Fiber optik sektöründe 3,5 milyar $ ithalat, 750 milyon $ ihracatımız var. Kor üretme teknolojisine sahip değilsen fiber optik sektöründe lider konuma gelemezsin. Mısır, İspanya, Lübnan, Filipinler’e de ihracatımız var. Firmalarımız uygulama konusunda başarılı. Kor ve bağlantı aparatlarını ithal ediyoruz. Sektörde kullanılan malzemenin yüzde 90’ı ithal, yüzde 10’u Türkiye’de üretiliyor. Fiber optik sektörü Uluslararası ECOC Fuarı’nda buluşuyor. Türkiye’den sektör fuarlarına fazla katılım olmuyor. FTTH Konseyi fiber optik sektöründe dünya çapında çok önemli bir konseydir. ECOC ve FTTH her sene farklı bir ülkede düzenleniyor. ECOC Fuarı ve FTTH Konseyi’nin İstanbul’da yapılması için talepte bulunduk” diyor.

Editör – Sunucu: Anı Sağkan

Kobi Kalesine girmek için tıklayınız

ANASAYFA


http://www.perpa.com.tr/
https://www.youtube.com/perpatv/
https://www.facebook.com/perpatv/

http://www.perpa.com.tr/

Visited 23 times, 1 visit(s) today