4. Yedek Kazan Kurulumunda Sona Yaklaşıldı

PERPA Ticaret Merkezi B Blok 4 borulu fancoil ısıtma soğutma sisteminin 4. yedek kazanı baca ve tesisat bağlantılarının kurulumu bitti.

Viessmann marka 1950 KW Vitoplex 200 model kazan, Perpa B Blok ısıtma soğutma sistemi projesi kapsamında yer alıyor. Yedek kazanlar, kazan arızasında devreye girerek ısıtma soğutmanın aksamadan devam etmesini sağlıyor.

Viessmann markası tarafından PERPA’ya getirilen kazan forklift ile daha önceden kendisine ayrılan alana yerleştirildi.

4. yedek kazanın montaj işlemleri sürüyor. 4. yedek kazanın da sisteme katılması sayesinde ısıtma soğutma sistemi eş yaşlandırma çalıştırması ile verimli, tasarruflu, maksimum performansa ulaşacak.

Yeni kazanın tesisat bağlantıları PERPA B Blok teknik servisi tarafından yapıldı.

Rotek marka çift cidarlı 0,6-0,8 mm paslanmaz sac baca montajı, yetkili firma tarafından yapıldı. Baca montajı için vinç kuruldu. 4. yedek kazan bacası için kırım gerçekleştirildi. Ekonomizerden sonraki yatay bacanın bağlantıları bitti. 45 metre tek cidar dikey baca kurulumu yapıldı. Bu işlemlerin ardından oksijen trimli Riello marka kazan brülörü takılacak, kazan dış kaplama montajı yapılacak ve 4. yedek kazan devreye alınacak.

 

1-Kazan Dairelerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kazan dairelerinde maksimum verimlilik ile çalışılması esas alınmıştır. Bundan dolayı kazan dairelerinde dikkat edilmesi gereken hususlar yer almaktadır.

Isı merkezinde bulunan elemanların güvenli ve performanslı bir şekilde çalışması gerekmektedir. Bu elemanların gerektiği durumlarda tamir edilmesi ve zamanı gelince bakıma alınması gerekmektedir. Peki kazan dairelerinde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

  • Kazan dairesinde bulunan her kazanın önünde kazanın duman borularının tamir edilmesi açısından mesafe bulunmalıdır. Bu mesafenin ideali kazan boyunun 1 metre fazlası olarak önerilmektedir.
  • Kazanların duvardan ve duvara monte edilmiş cihazlardan uzak olması gerekmektedir. Önerilen standartlar gereğince bu mesafenin en az 70 cm olması gerekmektedir. Ayrıca kazan dairesi içerisinde birden çok kazan yer alıyorsa bu kazanların arasında en az 50 cm mesafe bulunması önerilir.
  • Kazan dairesi yüksekliği 2.5 metre yükseklikten alçak olmamalıdır.
  • Kazanlar su sızıntılarına karşı yerden yüksek olmalı ve beton üzerine oturtulmalıdır. Kazanların yerden yüksekliği standartlara göre 10 cm yüksek olmalıdır.

Kaynak

1- www.mecem.com.tr

 

 

Visited 11 times, 1 visit(s) today