HISİAD, Hırdavat Sektörünü Bir Araya Getirdi

Hırdavat Sanayici ve İş Adamları Derneği (HISİAD) hırdavat sektörünü 18 Aralık 2021 Cumartesi günü Tüyap Palas Otel’de buluşturdu.

HISİAD Başkanı Çetin Tecdelioğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayan toplantıya Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle de katılarak bir konuşma gerçekleştirdi.

HISİAD Buluşmasına PERPA Kooperatifi ve PERPA Ticaret Merkezi B Blok Başkanı Hacı Demir de davetli olarak katılarak konuşma gerçekleştirdi. Başkan Hacı Demir’e PERPA Kooperatifi ve PERPA B Blok Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Saim Yıldırım eşlik etti.

HISİAD Başkanı Çetin Tecdelioğlu, TİM Başkanı İsmail Gülle’ye ve PERPA Kooperatifi Başkanı Hacı Demir’e hediye takdiminde bulundu.

Açılış konuşmalarının ardından HISİAD tarafından Mart 2022’de düzenlenecek olan hırdavat sektör fuarı “Hardware Eurasia”nın tanıtımı yapıldı.

HISİAD 

HISİAD (Hırdavat Sanayici ve İşadamları Derneği), Hırdavat Sanayicileri ve İşadamlarını bir araya toplayan ve hırdavat pazarına üretim yapan ve, veya hırdavat ürünlerini pazarlayan tüm paydaşların güçlerini birleştirdiği Türkiye’nin en büyük HIRDAVAT PLATFORMU’dur.
HISİAD’ın esasen en büyük ve kapsamlı hedefi Hırdavat Sanayi içindeki tüm sektör paydaşlarını bir araya toplayarak günümüze kadar hak ettiği gibi temsil edilememiş sanayicilerimizi ve ticaret firmalarımızı en etkin şekilde temsil edebilmektir.
Sekiz milyar dolara yakın ihracatı olan, hırdavat adı ile tanımlanan sektörlerimiz GTİP sınıflandırmasında,adi metallerden mamül, demir demir dışı metallerden mamül ve diğer gibi, sınıflandırmalarla tam olarak tarifi yapılamamış bir sektörler topluluğu olduğu kanaatindeyiz. Yüksek katma değer ile ülkemizin dış ticaret dengesine önemli bir kazanç sağlayan HIRDAVAT sektörlerimizin her platformda layık olduğu şekilde temsilini, hep birlikte el ele sağlayacak iradeyi oluşturmak ve sektörlerimizi hak ettiği noktalara getirmek hepimizin ortak hedefidir.
La Fontain’in dediği gibi “birleşik olmayan her güç cılızdır”, belki bir yüzyıl boyunca HIRDAVAT’ın temelini oluşturan tüm sektörlerimiz bu özlü sözün kapsamı içinde cılız kaldı! Fakat buna artık dur deme vakti geldi! ”Birleşmek başlangıçtır, birliği sürdürmek gelişmedir, birlikte çalışmak başarıdır.” diyor ünlü filozof E.Claes. Evet biz derneğimizi kurarak BİRLİK olmak adımını attık, birliğimizi kuvvetli bir şekilde sürdürerek GELİŞECEĞİZ ve birlikte çalışarak BAŞARACAĞIZ.
Birlikte başarırken neler yapacağız, başarıya giderken basamaklarımız neler olacak? İşte bunu da aşağıda listelemeye çalışalım;
• Hırdavat tanımına uyan tüm sektörlerimizi, en etkin şekilde temsil edebilecek bir dernek yapısı oluşturmak.
• Derneğimizi tüm kurum ve kuruluşlarla iletişim içinde tutarak, ihtiyaç olan tüm düzenlemelerde tasarruf sahibi olmak ve sektörlerimizin gelişimi için her türlü düzenlemelere müdahil olmak.
• Sektörlerimizin gelişimi için gereken tüm desteklerin efektif olarak kullanmasına ve adil şekilde bölüşülmesine çaba göstermek ve topyekün gelişime destek olmak.
• Sektörlerimizin gelişimine fayda sağlayacak tüm projeleri destekleyecek altyapı ve zemin oluşturarak, devlet desteklerinden maksimum olarak faydalanmaya olanak sağlamak.
• Diğer paydaşlarımız ile işbirliği çalışmaları yaparak sektörlerimizin kazan kazan förmülü ile gelişimini sağlamak.
• İhracat gelişimi için, urge ve arge çalışmaları yapmak ve kaynakların verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamak.
• İnovasyon çalışmalarına en sağlıklı zemini hazırlayacak destek ve düzenlemeler için sektörlerimizi temsil etmek ve sektörlerimizin lehine kazanımlar elde etmek.
• Ulusal ve Uluslararası fuarlarda, toplu katılımlarla ve info stantlarla sektörlerin tamamının ihracatını arttırıcı tanıtım faaliyetlerinde bulunmak.
• Sektörel projelerle, trendleri takip eden değil, trend oluşturan dinamik bir yapıya ulaşmak.