İş Yeri Ruhsat Alım Rehberi

PERPA B Blok ortak alanlarının yangın yönetmeliğinin bütün şartlarına uygun hale gelmesinin ardından PERPA B Blok dükkanlarında ruhsat alımı ile ilgili bir sıkıntı kalmadı.
Medikal firmalar, sağlık üzerine şirketler, doktor muayenehaneleri, iş güvenliği firmaları da dahil olmak üzere bütün firmalar rahatlıkla ruhsat alımı yapabilirler, yasal bir engel yoktur.
Önemli hatırlatma: Şişli Belediyesi’nden geçici ruhsat almış olan kat maliklerimizin kalıcı ruhsata çevirme işlemleri için belediyeye müracaat etmeleri gerekmektedir.
ÇOK ÖNEMLİ HATIRLATMA:
Şişli Belediyesi’nden ruhsat alımınızı gerçekleştirebilmeniz için PERPA B Blok Yönetimi tarafından yapımı tamamlanıp dükkanınızın önüne kadar getirilmiş olan Yangın Algılama İhbar Sistemini ve Yangın Söndürme Sprinkler Sistemini dükkanınızın içine çektirmiş olmanız gerekmektedir. Ayrıca dükkanınızda her 100 m2 için 6 kiloluk yangın tüpü bulunmalı. Ruhsat başvurunuzdan sonra yetkililer dükkanınızı kontrole gelecek. Bu iki yangın sisteminin dükkanınızın içine çekilmediğini gördüklerinde siz Yangın İhbar Algılama Sistemi ile Yangın Sprinkler Sistemini dükkanınızın içine çektirene kadar ruhsat alma sürecinizi dondurabilirler.
Şişli Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü’nden Ruhsatımı Nasıl Alırım?
1. Adım
Öncelikle iş yerinizin ne tür iş yeri olduğunu bilmelisiniz.
İş yeri türleri 3’e ayrılır. Sıhhi iş yeri, gayrisıhhi iş yeri, umuma açık istirahat ve eğlence yeri
Sıhhi iş yeri örnekleri: büro/ofis, hastane, tıp merkezi, büfe, bakkal, süpermarket, pasta, ekmek satış yeri, kuaför, lokanta, çay ocağı, çiçekçi, fotoğrafçı, kırtasiye, emlak ofisi…
Gayrisıhhi iş yeri örnekleri: Yiyecek imalatı, ticaret deposu, kuru temizleme, oto yıkama, yiyecek ürün paketleme, matbaa, sanat atölyesi, tahlil laboratuvarı…
Umuma açık yerler örnekleri: dans salonu, çay bahçesi, düğün salonu, oyun salonu, sinema, tiyatro, fuar alanı…
Tam listeye Şişli Belediyesi internet sitesinde Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü sayfasından ulaşabilirsiniz.
https://sisli.bel.tr/kurumsal/mudurluk/ruhsat-ve-denetim-mudurlugu/
2. Adım
İş yerinizin türünü belirledikten sonra iş yeri türünüze uygun ruhsat başvuru beyan formunu edinin.
her iş yeri türü için ruhsat başvuru beyan formları perpa.com.tr internet sitemizde ve Şişli Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü internet sayfasından indirebilirsiniz.
3. Adım
Ruhsat başvuru beyan formunu doldurun ve başvuruda sizden istenen belgeleri hazırlayın.
İstenen belgelerin listesi www.perpa.com.tr internet sitemizde yer alıyor.
Ruhsat Alım Başvurusu Yapacaklar için Önemli Bilgi: Başvuru yapan Perpalılar, kendilerinden PERPA’nın dış cephe fotoğraflarının istendiğini tarafımıza ilettiler. perpa.com.tr internet sitemize PERPA fotoğraflarını ekledik. İndirip çıktısını alarak sizden istenmesi halinde belgelerinizin arasına ekleyebilirsiniz.
4. Adım
Yangın Algılama İhbar Sistemini ve Yangın Sprinkler Sistemini dükkanınızın içine çektikten ve yangın tüplerini aldıktan sonra sizden istenen bütün belgeleri hazırlayın. Doldurduğunuz beyan formu ile Şişli Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü Ruhsat Birimine başvurun. Bundan sonra yetkililerin yönlendirmesi ile ruhsat alım süreci devam edecektir.

Visited 29 times, 1 visit(s) today