PERPA B Blok Yangın Algılama ve İhbar Sistemi

PERPA B Blok yangın algılama ve ihbar sistemi kurulumu tamamlanmak üzere. Kasım 2021 sonunda sistemin testleri yapılacak ve ardından sistem devreye alınacak.
Bütün katlarda galvaniz kablo tavası atma işlemleri tamamlandı. Kablolama işlemleri yapıldı. İzlemeli kelebek vanaların bulunduğu yerlerdeki izleme kablolarının bağlantıları eklendi. Ortak alanlar içerisindeki bütün dedektörlerin montajlama işlemleri, kablo bağlantıları yapıldı. Kablo tavası ile dedektör arasına estetik görünüm için plastik kanal atıldı.
Akış anahtarları, suyun bulunduğu noktaya sorunsuz ulaştığının, yangının başlangıç noktasının bulunduğu hattın bilgisini verir. Akış anahtarlarının da bağlantıları tamamlandı.
PERPA B Blok sorumluluk alanlarının belli noktalarına, yük asansörlerinin önlerine yangın alarm butonları konuldu. Estetik bir görünüm için kablolar plastik kanal içerisine alındı.
Yangın merdivenlerinin bulunduğu alanlara dedektörler konuldu. Ayrıca manyetik tutucular da ilave edilecek. Manyetik tutucular yangın gibi acil durumda açık duran kapıyı kapatarak yangın merdiveni alanını yangından koruyacak. Manyetik tutucular kapıyı kilitlemez sadece kapatır. Kapı istendiğinde açılabilir ve kapı tutacak bölümü ısınmaz özelliktedir.
Bütün katlarda belli noktalara flaşörlü sirenler konuldu. Flaşörlü sirenler flaş çakarak ve siren sesi ile yangının başladığını haber verir. İşitme ya da görme kaybı olan kişilerin de rahatça durumdan haberdar olabilmesi için flaşörlü sirenler hem sesli hem de ışıklıdır. PERPA B Blok katlarında duvar tipi kullanılan flaşörlü sirenler 2. katta tavan tipi kullanıldı. 2. katta dükkanların konumu nedeniyle duvara monte edilemeyen alanlar olduğu için tavan tipi flaşörlü siren tercih edildi.
Bütün kapalı otoparklarda dedektör bağlantıları yapıldı. Otoparklara flaşörlü sirenler ve yangın butonları yerleştirildi.
PERPA B Blok dükkan sahiplerinin dükkan içi dedektörlerini yaptırdıklarında bağlanacakları modül kutularının kurulumları devam ediyor.
Sistem kurulum aşamasında dedektörlerin üzerinde turuncu kapaklar bulunmaktadır. Bu kapaklar dedektörleri tozdan korumak için konuldu. Sistem devreye girmeden önce turuncu kapaklar çıkarılacak.

1- Yangın Algılama ve İhbar Sistemi Nedir?

Yangın Algılama Sistemi, bir ortamdaki yangın tehlikesine karşı konumlandırılmış olan duman, ısı ve kombine (duman ve ısı) dedektörleri sayesinde algılama yaparak ortamdaki insanları olabildiğince hızlı bir şekilde uyarmayı amaçlar. Bu sayede can ve mal kaybının büyük ölçüde önüne geçilmiş olur.

Yangın Algılama ve Kontrol Sistemleri, adresli yangın algılama ve kontrol sistemleri, konvansiyonel yangın algılama ve ihbar sistemleri ve adresli karbon monoksit algılama ve kontrol sistemleri olarak üçe ayrılırlar. İş yerlerinde, okullarda, hastanelerde, evlerde, otoparklarda ve birçok alanda kullanılan bu sistemler hem dedektörler aracılığıyla otomatik olarak yangını veya tehlikeli gazları algılayabilir hem de yangın ihbar butonlarıyla insanlar tarafından fark edilen acil durumu algılayabilir. Aynı zamanda flaşörlü dâhili ve harici yangın sirenleriyle de bu algılanan acil durumları hem görsel hem de işitsel olarak ortama bildirir.

Kaynak

1- www.codesec.com.tr

Visited 15 times, 1 visit(s) today