PERPA 10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve İlk Cumhurbaşkanımız Büyük Önder Başkomutan Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Töreni 10 Kasım 2021 Çarşamba saat 08:55’de 8. kat Atatürk köşesinde gerçekleşti.

PERPA Kooperatifi ve PERPA B Blok Başkanı Hacı Demir, PERPA A Blok Başkanı Hasan Sezgin, PERPA A ve B Blok Yönetim Kurullarının Üyeleri ile Denetleme Kurullarının Üyeleri, Perpalı kurum ve kuruluşlar, PERPA A ve B Blok Yönetimlerinin çalışanları, Perpa esnafı ve aileleri kutlamaya katıldı.

PERPA A Blok Yönetimi ile PERPA Kooperatifi ve PERPA B Blok Yönetimi Atatürk anıtına çelenk sunumu yaptı.

10 Kasım için çelenk sunan kurum ve kuruluşlar Ziraat Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, HalkBank, Akbank, Elektrik Mühendisleri Odası, PERSİAD (Perpalı Sanayici ve İş İnsanları Derneği), PERGİP (Perpa Genç İş İnsanları Platformu), PERKÜDER (Perpa Kültür Sanat ve Sosyal Dayanışma Derneği) oldu.

Çelenk sunumlarının ardından saat 09:05’de siren sesi ile tüm PERPA Ata’mıza minnet ve sevgilerini göstermek üzere saygı duruşuna geçti. Ve ardından hep beraber İstiklal Marşı okundu.

Tören PERPA Ticaret Merkezi B Blok ve PERPA Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Demir’in günün anlam ve önemini belirten konuşması ile son buldu.

1- 10 Kasım’ın Anlamı ve Önemi

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftası’nda her yıl anma etkinlikleri düzenleniyor. 10 Kasım 1938’de Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, çok sevdiği ülkesine ve hayata veda etti. Eğitime verdiği önem, kadına verdiği değer, hayvanlara karşı sevgisi ile herkese örnek olması gereken Atatürk’ün ölümü halkı da derin yasa boğdu. Sadece Türk halkını değil farklı milletlerin de sık sık örnek aldığı ve sevdiği bir liderdi. 1938 yılı 10 Kasım günü saat 9’u 5 geçe aramızdan ayrılan Atatürk o gün çeşitli etkinliklerle anılıyor.

16 Kasım 1938 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün tabutu, Türk bayrağı ile örtülmüş bir katafalk üzerine konuldu ve Dolmabahçe Sarayı’ndaki büyük tören salonuna yerleştirildi. Mustafa Kemal Atatürk’ü son kez görmek isteyen herkes Dolmabahçe Sarayı’na geldi. Mustafa Kemal Atatürk’ün cenazesi 20 Kasım 1938 tarihinde çok büyük bir tören, acı ve hüzünle başkent Ankara’ya gönderildi.

10 Kasım’da neden sirenler çalınır?

10 Kasım Atatürk’ün Anma Günü’nde siren çalınması Atatürk’e duyulan sevgi, saygı ve minnetin göstergesidir. Saatler 9.05 geçe gelen siren sesi 1 dakikalık saygı duruşunun habercisidir. Siren sesleri ise belediye binaları, okul binalarından yada ilin idari birimlerinin hoparlörlerinden gelir.

Kaynak

1- www.cnnturk.com