PERPA B Blok 5. Kat Ana Giriş Düzenlemeleri

PERPA B Blok 5. kat ana girişinde yenilikler ve düzenlemeler yapıldı.

PERPA B Blok Yönetimi, 5. kat ana girişinde bulunan taksi durağını yeniledi. Durağın dikkat çekmesi ve estetik görünüm için duvar boyanarak taksi dama tasarımı uygulandı. Uygulama sürecini PERPA B Blok Genel Müdürü Vehbi Özgöz ve Teknik Müdürü Burak Altop denetledi. Yol boyunca gözüken tasarım hem şık duruyor hem de taksi durağının ayırt edilmesini sağlıyor.

Zaman içerisinde boyası dökülmüş olan demir dubalar yeniden boyandı ve gece çarpmaları engellemek amacıyla üzerlerine sarı fosforlu bant uygulandı.

  1. kat ana girişin üzerinde bulunan köprü altı da temiz bir görüntü için yeniden boyandı.

Perpalılara ve ziyaretçilerimize hayırlı olmasını dileriz.

1- Boya Yapmadan Önce Hangi Hazırlıklar Yapılır?

Boya uygulamasından önce, duvardaki elektrik prizleri ve anahtarlar gibi boyanmamasını istediğiniz yerleri, maskeleme bandı ile kapatmanız gerekiyor. Maskeleme bandı sadece elektrik devrelerinde değil, kapı kenarlarında, tavan ve parke kesişim noktalarını da bantla kapatarak bu bölgelerin boyanmasını engelleyebilirsiniz.

Duvar yüzeyinde boyanmaması istenen bölgeleri koruduk, sıra zemine geliyor. Özellikle duvar yüzeyine yakın bölgelerdeki zemin üzerine örtü serilmesi gerekiyor. Yapı marketlerde ve nalburlarda rahatlıkla boya naylonu bulabilirsiniz. Örtünün zeminden kaymasını engellemek için süpürgeliklere bantlayabilir ya da bantlı örtüler kullanabilirsiniz.

Boyanın çevreye bulaşmaması için tüm önlemleri aldıktan sonra, boya hazırlama işlemine geçebilirsiniz. Boyanın hazırlanma konusunda, aldığınız boyaya uygun hazırlama yöntemini seçmeniz gerekiyor. Su ve tiner gibi malzemeler ile seyreltilen boyaların yanı sıra, seyreltmeye ihtiyaç olmadan uygulanabilen boyalar da bulunuyor.

Ev dekorasyonu sırasında tavanı da boyamak istiyorsanız, öncelikle tavanı boyayarak işe başlamanız gerekiyor. Tavan boyası yaparken, merdiven kullanmanız birkaç saat sonra boyun ve bel ağrısı yapabileceği için uzatılabilir boya rulosu kullanmanız daha doğru olacaktır.

Duvarları boyama işlemine geçmeden önce, yapacağınız boyanın daha kalıcı olması için duvara astar katı atmanız gerekiyor. Astar, boyanın korunması için oldukça önemlidir. Bu nedenle boyadan önce duvara astar atılması aksatılmaması gereken bir uygulamadır.

Astar katı kuruduktan sonra boyayı duvara uygulamaya başlayabilirsiniz. Boya yaparken, boyanın daha az damlaması ve duvarda daha şık görüntüler oluşturmak için farklı püf noktalar bulunuyor. Ruloyu, boya kabına tamamen batırmak, istenenden çok daha fazla boyanın ruloya sarmasına neden olacaktır. Bu nedenle ruloyu duvara götürene kadar boyanın yere damlamaya başlayacaktır. Ruloyu boya kabına batırdıktan sonra boya tavası yardımıyla fazlalık boyanın kaba geri akmasını sağlayabilirsiniz.

Boya yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, boyanın duvara nasıl uygulanması gerektiğidir. Boyayı ruloya aldıktan sonra önce aşağıdan yukarıya, sonra yukarıdan aşağıya hareketler ile kendi ritminizi tutturmanız gerekiyor. Ruloyu çok hızlı hareket ettirmek etrafa boya sıçramasına neden olacaktır. Bu nedenle ortalama bir hızda, yukarı aşağı hareketler ile yapacağınız boyama işleminden en iyi sonucu alabilirsiniz. Ruloyu yatay hareketlerle kullanmaya çalışmak, boyanın şerit halinde belirli bölgelerden akmasına neden olacak ve zamanınızı boşa harcayacaktır.

Boya işleminin ilk katı tamamlandıktan sonra, rengi istediğiniz gibi belli edemeyen noktalara ikinci kat uygulaması yapabilirsiniz. İkinci kat boya yapmak için boyanın kurumasını beklemenize gerek yoktur. İlk kat boyama işlemi bittikten sonra, direkt olarak ikinci kata geçebilirsiniz.

Boyama işlemi tamamlandıktan sonra, boyanması gereken ince detayları ve köşeleri kestirme fırçası kullanarak boyayabilirsiniz. Tüm detayları tamamlandıktan sonra artık boyanmaması için maskeleme bandı ile kapladığınız elektrik prizleri ve anahtarların üzerinde yer alan bantları tekrar sökebilirsiniz. Evinizde boya yaptığınız odalardan boya kokusu çıkana kadar evin pencerelerini açıp, odayı havalandırmanız gerekiyor. Yeni duvar renginiz ve yeni dekorasyon detaylarınız ile keyifli dakikalar geçirmeye başlayabilirsiniz.

Kaynak

1- www.ustala.com

 

Visited 35 times, 1 visit(s) today