Kapalı Otoparklarda Ücretsiz Vale Hizmeti Başladı

PERPA G1, G2 ve G3 kapalı otoparklarında ücretsiz vale hizmeti 1 Kasım 2021 tarihinden itibaren başladı.

Valeler pandemi koşulları nedeniyle hijyen kurallarına uygun bir şekilde maske ve eldivenle çalışıyor. Araçlarda oturdukları yeri ve direksiyonu tek kullanımlık malzeme ile kaplıyorlar.

PERPA Üst Kurul Yönetimi tarafından, Perpalılara ve ziyaretçilerimize daha konforlu bir otopark hizmeti sunabilmek için devreye aldığımız uygulamanın hayırlı olmasını dileriz.

1- Otopark Nedir?

Otopark, motorlu taşıtların toplu halde park ettikleri açık ya da kapalı alandır. Otoparklar araçların disiplin içinde park etmesi ve trafiği sıkıştırmaması için yapılmıştır. Park edilen taşıtların trafiğe olumsuz etkilerini en aza indirmek, yol içi parklanmayı önleyerek, trafik sıkışıklığını önlemek, özel otomobil sahiplerini toplu taşıma araçlarına kaydırmak amaçlardandır. Otoparklar açık alan, kapalı alan, çok katlı ve mekanik otoparklar olarak ayrılırlar.

Otomatik otoparklar

Şehir merkezlerinde, küçük alanlarda, yeraltında ve yerüstünde, modern ve güvenli katlı otoparklar yapılmasına olanak sağlamakta olan asansörlü otoparklardır. Mekanik (asansörlü) otoparkın en büyük avantajı, araç yüksekliklerinde katlar inşa edilerek, 50 m²’den başlayan alanlarda dahi, normal katlı otoparkların iki katından fazla kapasiteye hitap etmesidir. Yatırımcı ve işletmeci için önemli avantajlardan biri aydınlatma ve havalandırma gibi gereksinimlere otomatik otoparklarda ihtiyaç duyulmamasıdır.

Kapalı otoparklar

Dış etkenlerden uzak ve kapalı alanlardır. Bunlar belediyenin özel olarak belirlediği yerlerde ya da alışveriş merkezlerinde bulunurlar. Çoğunlukla çok katlıdırlar.

Açık otoparklar

Dış etkenlere açık ve kapalı olmayan alanlardır. Park sınırları çizgilerle belirlenebildiği gibi sadece boş park alanının bulunduğu yerler de olabilir. Genelde belirli bir giriş ve çıkışı olsa da kimi zaman park çizgileri kullanılarak araç yolu ile yaya yolu arasındaki bir bölümde açık otopark olarak belirlenebilir. Bu durumdaki bir park alanında yol kenarındaki otomatik parkmetreler birçok ülkede kullanılmaktadır.

Kaynak

1- tr.wikipedia.org

Visited 6 times, 1 visit(s) today