Kadın Emeğini Değerlendirme El Sanatları ve Karma Sergisi

Perpa Kültür Sanat ve Sosyal Dayanışma Derneği Perküder ile Kız Teknik Öğretmenler Derneği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında karma sergi düzenledi.
El emeği göz nuru ürünler 7 – 12 Mart arasında 8. kat tören alanında Perpalılarla buluşacak.
Kadın emeğini değerlendirme el sanatları ve karma sergisi açılışında konuşan Perküder Genel Başkanı Nevin Kaplan 1857 yılında daha iyi çalışma koşulları için yaptıkları grevde yanarak can veren 129 kadın dokuma işçisine değindi. 8 martın onların anısına dünya emekçi kadınlar günü olarak kutlandığını hatırlatan Kaplan kadınların mücadelesinin hala devam ettiğinin altını çizdi.
1 yıldır Perpa’da hizmet verdiklerini söyleyen Kız Teknik Öğretmenler Derneği İstanbul Şubesi Üyesi Sevilay Nazilli Atatürk döneminde kurulan kız teknik liselerinin Türkiye’de kadının eğitimine ve iş hayatına atılmasına büyük katkılar sağladığını belirtti. Derneklerinde kız öğrencilere burs sağlamak için çalışmalar yürüttüklerini söyledi.
Geleneksel Tohum Derneği adına konuşan Halime Yüce Ersoy, kadının iş yaşamına ve topluma yaptığı katkılara rağmen toplumdaki değer yargıları nedeniyle kadının 2. sınıf vatandaş olarak görüldüğünü söyledi.
İstanbul Katılımcı Muhasebeciler ve Denetçiler Derneği adına konuşan Funda Üçüncü istatistiksel değerlerin vahametinine dikkar çekti.
Etkinlik ikramlar eşliğinde kadınların düşüncelerini yazı ve resimlerle sergi alanına yerleştirilen boş tuvallere aktarmasıyla devam etti.

Visited 9 times, 1 visit(s) today

182 yorum