Iron Man ve Robocop Gerçek Oluyor

Giyilebilir teknoloji büyük bir hızla gelişirken Iron Man ve Robocop’un gerçek olmasına az bir zaman kaldı. Son gelişmeleri uzay gemisi Çaça’dan öğrenin:

Dünyada Birçok Öncü Firma, Üniversitelerle Giyilebilir Robotik Ortez Sistemleri Konusunda Ortak Çalışmalar Yürütüyor. Geliştirilen Bazı Prototipler Piyasalardaki Yerlerini Aldı Bile.

Felçliler İçin Özel Geliştirilen Robotik Dışiskelet, Beyin Sinyalleriyle Kontrol Edilebilen İlk Ve Şimdilik Tek Sistem. Kullanıcının Başına Geçirilen Özel Bir Kaskın İçine Yerleştirilmiş Algılayıcılar Beyin Sinyallerini Kıyafetin Üzerine Yerleştirilmiş Bilgisayara Aktarıyor. Sinyallerin Kodunu Çözen Mikroişlemciler Gerekli Komutları Robota İletiyor Ve Böylece Hidrolik Motorlar Sayesinde Ayaklar Hareket Etmeye Başlıyor.

Bir Diğer Proje İse İnşaat İşçileri İçin Tasarlandı. İşçilerin Kaldırabilecekleri Ağırlığın Yaklaşık 30 Kilo Daha Fazlasını Kaldırabilmesini Sağlayan Robotik Kıyafetin Geliştirilmesi Devam Ediyor. Uzmanlar İleride Kiyafeti Giyen Kişinin 100 Kiloya Kadar Kaldırabileceğini Söylüyor.

Abd Savunma Sanayisinde Kullanmak İçin Robotik Kıyafet Teknolojisine Büyük Önem Veriyor. Geleceğin Askerleri Ve Savaşçıları Projesi Kapsamında Harvard Üniversitesi İle Ortak Çalışan Abd Donanması 2,9 Milyon Dolar Harcayarak Yumuşak Ve Esnek Kumaştan Robotik Kıyafetler Geliştiriyor. Askerler Bu Kıyafetleri Normal Üniformalarının Altına Giyecek. Kıyafet Askerlere Fazladan Kuvvet Ve Hareket Kabiliyeti İle Dışarıdan Gelebilecek Darbelere Karşı Üstün Koruma Sağlayacak. Abd, Birkaç Süper Askerle Neredeyse Bir Ordu Büyüklüğünde Askeri Güce Sahip Olmayı Hedefliyor.

Visited 11 times, 1 visit(s) today