Hava Kirliliğinin Bebeklere Etkisi

Hava kirliliğinin ana rahmindeki bebeğe zarar verdiği ortaya çıktı. Ayrıntıları uzay gemisi Çaça’nın kaptanı Anı Sağkan anlatıyor.

Yapılan Araştırmalar, Fosil Yakıtların İçinde Bulunan Polisiklo Aromatik Hidrokarbonların Yani Pah’lerin Çocuklarda Davranış Bozukluklarına Sebep Olabildiğini Göstermişti. Yeni Bulgular, Anne Karnındayken Pah’ye Maruz Kalan Çocuklarda Bu Sorunların Görülme İhtimalinin Normalden Beş Kat Daha Fazla Olduğunu Ortaya Çıkardı. Araştırma İçin New York’ta Yaşayan 233 Kadın Yıllarca Takip Edildi. Doğum Yaptıkları Gün Kadınlardan Alınan Kan Örneklerinin %42’sinde Pah İzlerine Rastlandı.

Araştırma İçinde Bulunan Çocuklar 9 Yaşına Geldiklerinde, Davranış Bozuklukları Olup Olmadığının Anlaşılabilmesi Amacıyla Annelere Çeşitli Sorular Soruldu. Cevaplar İncelendiğinde, Doğum Yaptığı Gün Kanında Yüksek Miktarda Pah’ye Rastlanan Kadınların Çocuklarında, Diğer Çocuklara Oranla Dikkat Eksikliği, Hiperaktivite Gibi Daha Fazla Davranış Bozuklukları Olduğu Görüldü. Pah’nin Bu Duruma Nasıl Sebep Olduğu Henüz Bilinmiyor. Bu Tarz Davranış Bozukluğu Görülen Çocuklar Zihinsel Olarak Yaşıtlarından Geri Kalabiliyor Ve Bu Durum Eğitim Hayatlarında Başarısız Olmalarına Yol Açabiliyor.

Visited 2 times, 1 visit(s) today