Rüyaların Gizemli Dünyası

Çaça uzay gemisinin kaptanı Anı Sağkan, kendisiyle röportaj yapan robot muhabire astral seyahat ve rüyaların gizemli dünyası hakkında bilgi veriyor.

Uyurken Beynimizde Oluşan İmgeler Hep İlgi Çekti, Bilimsel Veya Bilim Dışı Pek Çok Olguyla İlişkilendirildi. İşte Rüyalar Hakkındaki Bilimsel Gerçekler.
Uyandıktan 5 Dakika Sonra Rüyamızın Yarısını Unuturuz, 10 Dakika Sonra İse Yüzde 90’ını.
Doğduktan Sonra Görme Yeteneğini Yitirenler Rüyalarında Görsel İmgeler Görebilir. Doğuştan Görme Engelli Olanlarsa Resim Göremez; Ancak Aynı Seviyede Koku, Ses, Dokunma Ve Duyguları Hisseder.

Aşırı Psikolojik Sorunları Olan İnsanlar Dışında Herkes Rüya Görür. Eğer Rüya Görmediğinizi Düşünüyorsanız, Aslında Rüyalarınızı Unutuyorsunuzdur.

Zihnimiz Yüzler Yaratmaz. Rüyada Gördüğümüz Yüzler Hayatımızda Karşılaştığımız Ama Hatırlamadığımız Ya Da Kime Ait Olduğunu Bilmediğimiz Yüzlerdir. Hepimiz Hayatımız Boyunca Binlerce Yüz Gördüğümüz İçin, Rüyalarımızda Da Limitsiz Yüz Görme Yeteneğine Sahibiz.
Gözleri Gören İnsanların Yüzde 12’si Rüyalarını Siyah-Beyaz Görür, Geri Kalanlarsa Renkli. 1915 İle 1950 Yılları Arasında Yapılan Araştırmalara Göre Rüyaların Büyük Çoğunluğu Siyah-Beyaz Görülüyordu. Ancak Sonuçlar 1960’lı Yıllardan İtibaren Değişmeye Başladı. Günümüzde 25 Yaşın Altındaki İnsanların Sadece Yüzde 4.4’ü Rüyalarını Siyah Beyaz Görüyor. Son Araştırmalar Bu Değişikliğin Nedenini Siyah-Beyaz Film Ve Televizyondan Renkli Görüntüye Geçmemize Bağlıyor.

Rüyalarda En Çok Hissedilen Duygu Endişedir. Negatif Duygular Pozitif Duygulardan Daha Sık Görülür.
Ortalama Olarak Her Gece Bir İki Saat Arası Süreyle Rüya Görürüz.

Birçok Hayvan Üzerinde Yapılan Araştırmalar, Hayvanların Da İnsanlar Gibi Uykularında Rüya Gördüklerini Ortaya Koydu. Bir Köpeği Uyurken İzlerseniz, Birini Takip Eder Gibi Ayaklarını Veya Patilerini Oynattığını Görebilirsiniz.
Zihnimiz, Bedenimizin O Sırada Gerçekten Duyduğu Ya Da Hissettiği Şeyleri Rüyalarımızla Birleştirebilir. Örneğin Rüyamızda Kendimizi Bir Konserde Müzik Dinlerken Görüyoruzdur, Ancak O Sırada Radyoda Bir Müzik Çalıyor Olabilir.
Erkekler, Erkekler Hakkında Daha Fazla Rüya Görür. Bir Erkeğin Rüyalarında Gördüğü Karakterlerin Yüzde 70’i Erkektir. Kadında Bu Oranlar Eşittir. Öte Yandan Erkekler Kadınlara Nazaran Rüyalarında Daha Agresif Duygular Hisseder.
Yapılan Araştırmalar İnsanların Yüzde 18 İla Yüzde 38’nin Rüyalarında ‘Geleceğe İlişkin’ Veriler Taşıyan İmgeler Gördüğünü, Yüzde 70’ininse ‘Déjà Vu’ Yaşadığını Gösteriyor. Rüyalarda Geleceğin Görülebileceğine İnanan İnsanların Oranıysa Araştırmaya Bağlı Olarak Yüzde 63 İle Yüzde 98 Arasında Değişiyor.
Bilimsel Olarak Kanıtlanamasa Da, Yapılan Araştırmalarda Horlayan İnsanların Daha Az Sayıda, Daha Kısa Ve Genellikle Unutulan Rüyalar Gördüğü Sonucuna Varmış.

Visited 21 times, 1 visit(s) today