Renklerin Anlamları (Beden Dili ve Etkili Sunum 4. Bölüm)

Eğitmen Murat TAŞKIN, Beden Dili ve Etkili Sunum Teknikleri eğitimi 4. bölümde renklerin anlamları ve psikolojik etkilerini anlatıyor.

Eğitim İçeriği: Beyaz ve Kahverengi Arka Fon, Kahverengi, Kırmızı, Yeşil, Siyah, Mavi/Lacivert, Mor, Pembe, Sarı, Beyaz, Turuncu, Gri

Murat TAŞKIN Kimdir?
Uluslararası ISO Baş Denetçisi Murat TAŞKIN, Ege Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Yönetim Geliştirme Yüksek Lisans mezunudur. Balıkesir Üniversitesi öğretim görevlisi olan TAŞKIN, KOSGEB girişimcilik eğitmeni, beden dili eğitmeni, girişimci koçudur.

Kırmızı

Enerjisi yüksek bir renk olan kırmızı sıcak renkler grubunda yer alır. Aşk, güç, heyecan, samimiyetin yanında ateş, kan, agresiflik gibi kavramları da simgeleyen kırmızının psikoloji üzerindeki en önemli etkisi insanları çabuk karar almaya ve beklentilerini artırmaya teşvik etmesidir. Kırmızı, her ortamda dikkat çeken bir renktir. Fark edilmesi istenilen objeler, yazılar ya da dekorasyon ürünleri için kırmızı renk tercih edilebilir.
Kırmızı, duygusal yoğunluğu artırıp enerjik bir moda sokmasının yanında iştah da açar. Bu sebeple çabuk karar verme ve hızlı yemek yeme üzerine kurulan fast food zincirlerinde sık sık kırmızı renk tercih edilir.

Beyaz 

Birçok kültürde temizliği ve saflığı ifade eden beyaz, devamlılığı, tarafsızlığı ve istikrarı da simgeler. Çoğu kültürde gelinler beyaz kıyafet giyer. Burada saflığın sembolü olarak kullanılan beyaz, sağlık sektöründe ise temizliği sembolize eder. Bu sebeple doktorlar, hemşireler, laboratuvar ortamlarında beyaz tercih edilir. Ayrıca ışığı yansıtabilen beyaz, bu özelliği sayesinde serin kalınmasını sağlar. Tam da bu sebeple yazın kıyafetlerde çok sık tercih edilir.
Psikoloji üzerinde de olumlu etkiler bırakan beyaz, devamlılığı ve istikrarı çağrıştırır. Bu sebeple iş görüşmelerinde beyaz rengin gücünden faydalanılabilir.

Siyah 

Siyah, çok fazla tercih edilen renklerden biridir. Dekorasyon, kıyafet, aksesuarlarda siyah yaygın olarak kullanılmaktadır. Asilliğin, gücün, bilgeliğin ve güvenin rengi olarak tanımlanan siyahın koyu yapısı sebebiyle karanlık güçler, suç, kötülük ile de özdeşleştirilebilmektedir.
Siyah aynı anda hem yasın hem de özgüvenin, azmin ve kararlılığın rengidir. Şık görünmek istenilen bir davet ya da toplantıda tercih edilebileceği gibi cenazelerde yas tutma göstergesi olarak siyah tercih edilir.

Mavi

Denizin, gökyüzünün rengi olan mavi birçok kişide sonsuzluk, ferahlık ve huzur hissi yaratır. Stresi azaltır, sakinlik, rahatlama ve düzen çağrıştırır. Renk psikolojisi açısından bakıldığında da mavinin güven ve sorumluluk duygularını öne çıkardığı söylenebilir. Mavi iç güveni ifade eder. Soğuk renkler grubunda yer alan mavi, hem fiziksel hem de zihinsel rahatlamayı teşvik eden huzurlu bir renktir. Çalışma alanları dekorasyonlarında tercih edilmesi güven yaratmasının yanında verimliliği de artırabilir.

Sarı

Evreni ısıtan ve aydınlatan güneşin rengi sarı, sıcak renkler arasında yer alır. Sarı denildiğinde akla gelen ilk düşüncelerden biri pozitifliktir. Coşku ve mutluluk veren sarı renginin verimliliği ve üretkenliği artırma üzerinde de ciddi bir etkisi vardır. Özellikle yaratıcılık alanında çalışan kişilerin sarı rengini hayatlarında daha çok kullanmaları iş yaşamlarını besleyecektir.
Sarının harekete geçici ve ilgi çeken bir yanı da vardır. Bu sebeple taksilerde ya da alışveriş sitelerinde sık sık sarı rengi kullanılır.

Yeşil

Yeşil dendiğinde birçok kişinin aklına gelen ilk şey doğadır. Göz alabildiğine ağaçların yanında topraktan yeni filizlenen ufak bir tohumun da rengi olan yeşil; huzur, dinçlik, gençlik gibi hislerle birlikte yaşamı, yenilenmeyi ve yeniden doğuşu da temsil eder.
Gözler için rahatlatıcı bir etkisi olan yeşilin görme gücünü artırdığı bilinmektedir. Uzun süre bilgisayar başında çalıştığınız ve kapalı ortamlarda kaldığınız dönemlerde gözlerinizin yorulduğunu fark edebilirsiniz. Böyle bir sorun yaşadığınızda doğada zaman geçirerek gözlerinizi dinlendirmeniz mümkün.
Yeşil aynı zamanda sakinleştirici ve yatıştırıcıdır. Güven verici ve iyi hissettiren bir etkisi olduğu için hastanelerde de tercih edilebilir. Yeniden doğuş ve doğurganlığı temsil etmesi sebebiyle bazı kültürlerde orta yaştaki gelinler yeşil kıyafet giymektedir.

PERPA Kooperatifi ve PERPA Ticaret Merkezi B Blok Yönetimi, ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi belgesi alım süreci kapsamında personeline uzmanlardan eğitimler aldırıyor.

Sosyal sorumluluk olarak ücretsiz eğitime büyük önem veren PERPA Kooperatifi ve PERPA Ticaret Merkezi B Blok Yönetimi, personeline verdiği eğitimleri PERPA TV’si tarafından kayda aldırarak Youtube kanalından yayınlıyor.

Eğitim kayıtlarının halkımıza ışık tutmasını ve verimli olmasını dileriz.

PERPA Kooperatifi ve PERPA Ticaret Merkezi B Blok Yönetiminin İSO sertifika alım süreci hakkında bilgi almak için TIKLAYINIZ: https://rb.gy/hiya1e

Visited 113 times, 1 visit(s) today