Mars Projesi Hakkında Her Şey

Mars Projesi Hakkında Her Şey

1969’da Ay’a ilk ayak bastığımızdan beri uzay macerasında epey yol kat ettik. Artık gözümüzü daha ilerilere diktik. Dünya insanı kızıl gezegenin hayalini kuruyor.

İnsanoğlunun kızıl gezegende bir koloni kurması insanlığın kendisine, dünyaya ve uzaya bakış açısını tamamen değiştirecek.

Küresel ısınma, temel yaşam kaynaklarının azalması, savaşlar ve bugün tahmin edemeyeceğimiz birçok tehdit, geleceğin dünyasında insanlığı bekliyor. Mars projesinin gerçekleşmesi insanlığın dünyada sıkışıp kalma ve yok olma korkusunu yenebilir.

Uzay teknolojilerinin gelişmesi birçok bilimsel buluşu beraberinde getiriyor. Belki dünya gezegeni üzerinde yaptığımız tahribatın bir kısmını bu yeni teknolojilerle düzeltebiliriz.

Peki insanlık bir sonraki hedefi olarak neden Mars’ı seçti?

Mars bir yerberi gezegendir. Yani dış yapı, büyüklük ve kütle olarak Dünya gezegenine benzer. Çekirdeğinin giderek soğuması sonucu, yaklaşık 3,9 milyar yıl önce, küresel manyetik alanını kaybetmiştir. Yüzey sıcaklığı yaklaşık -50 derecedir. Yapılan araştırmalar kızıl gezegende eskiden okyanusların olduğuna işaret eder. NASA’nın, yüzeyini incelemek üzere gönderdiği robot Curiosity, kızıl gezegende eskiden su olduğuna dair kanıtlar buldu. Bu da gezegenin bitkisel yaşama elverişli bir yapıda olduğunu göstermektedir. Elde edilen bilgiler üzerinde insanın yaşayabileceği ve kızıl gezegeni yeni bir yuva haline getirebileceğimiz üzerine ümit vadediyor. Ümidi destekleyen bir başka özellik ise iki gezegenin birbirine yakın olması… Mars, günümüz teknolojisi ile ulaşılabilir uzaklıkta.

Gerçekleşecek yolculuk 26 ay sürecek. Dünyamızın yörüngesi elips şeklinde olduğu için kızıl gezegen bazen uzak, bazense yakın oluyor. Dünya’nın yakın olduğu zaman hesaplanarak yörünge konumlandırılacak. İlk insanlı görev 1 – 2 yıl sürecek. İki gezegenin birbirine tekrar en yakın olacağı konum beklenecek ve ekip Dünya’ya geri dönecek. Kızıl gezegeni keşfetmek ve 2. ev haline getirebilmek için birçok farklı bileşenin mükemmel bir uyum içerisinde gerçekleşmesi gerekiyor. Doğru zamanlama, doğru bilimsel buluş yatırımları, doğru proje ekibi…

Peki ilk göreve çıkacak olan astronotlar ve süreci Dünyadan takip edecek olan uzmanlar kimler olacak?

İnsanlık Mars’a yerleşebilecek mi?

Mars Projesi hakkında her şeyi mini belgeselimize taşıdık. Keyifli seyirler 🙂

Visited 83 times, 1 visit(s) today