Doğal Gaz Kısıtlamasıyla İlgili Perpalılara Önemli Duyuru

Değerli Perpalılar,
BOTAŞ tarafından Türkiye genelinde doğal gaz kısıtlaması uygulanmaktadır.
Kısıtlama döneminde, İGDAŞ’ın PERPA Ticaret Merkezi için belirlediği tüketim miktarında doğal gaz kullanımı yapmak zorundayız.
Bizim için belirlenen günlük tüketim miktarını aşmamak ve İGDAŞ’ın PERPA’ya doğal gaz kesintisi yapmaması için her gün akşamüstü saat 5’ten sabah 7’ye kadar ısıtma verilemeyecektir.
Kısıtlamamızın kaldırıldığı tarafımıza bildirilince ısıtma sistemimiz eski düzeninde tam kapasite ile hizmet vermeye devam edecektir.
Neden Perpaya Doğal Gaz Kısıtlaması Yapılıyor?
İran tarafındaki doğal gaz iletim hattında meydana gelen arıza nedeniyle, doğal gazdaki arz ve talebi dengelemek için BOTAŞ ve İGDAŞ, sanayi tesisleri ve elektrik santrallerinin doğal gaz tüketimlerinde kısıtlama yapıyor.
İGDAŞ tarafından PERPA yönetimlerine gönderilen “doğal gaz kısıntısı” konulu yazı:
“Son günlerde mevsimsel koşulların doğal gaz tüketimine etkisinin artması ve yurt dışı arz kaynaklarından sağlanan doğal gaz miktarındaki azalmalar nedeniyle ülkemizde arz-talep dengesinin sağlanmasında güçlük yaşanmaktadır.
Arz-talep dengesini sağlayabilmek amacıyla, gerekli tedbirlerin alınması zarureti doğmuştur. Günlük doğal gaz tüketiminiz, 21.01.2022 Cuma günü sabah saat 08:00’den itibaren, ikinci bir bildirime kadar, 2021 yılı Aralık ayında tükettiğiniz doğal gaz miktarının ilgili aya ait fatura gün sayısına bölünmesi sonucu elde edilen günlük ortalama doğal gaz miktarının yüzde 60’ına tekabül eden doğal gaz miktarı ile sınırlandırılmıştır. 21 Ocak 2022 tarihinden itibaren günlük doğal gaz tüketim miktarınızın 2 bin 98 standart m3 miktarını geçmemesi gerekmektedir. Talimata aykırı hareket edilmesi halinde BOTAŞ tarafından uygulanacak olan müeyyideler tarafınıza aynı koşullarda yansıtılacaktır”
Perpa B Blok Yönetimi, sanayi merkezlerine kısıntı uygulanacağına dair İGDAŞ tarafından bilgi gelir gelmez üyelerine sms atarak, perpa.com.tr’de yayınlayarak ve sosyal medyası aracılığıyla Perpalılara bilgi paylaşımı yaptı ve önlemlerini aldı.
Ancak İGDAŞ, 24.01.2022 Pazartesi günü PERPA’ya tanınan günlük doğal gaz tüketim miktarını aşmakta olduğumuz konusunda yönetimi uyardı. İlgili yazıda şu ifadeler yer aldı:
“BOTAŞ tarafından tarafımıza yapılan 23.01.2022 tarihli ikinci bildirimde, fiili doğal gaz çekişleri incelendiğinde söz konusu kısıntı bildirimine ilişkin uygun fiili çekiş yapılmadığı görülmüştür. Dağıtım şirketiniz müşterilerinin söz konusu kısıntı bildirimine uygun fiili doğal gaz çekiş yapması sistem dengesinin sağlanabilmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Söz konusu bildirime uygun fiili doğal gaz çekişi yapılmaması durumunda istemeyerek de olsa sistem dengesinin sağlanabilmesi adına kesinti uygulaması yapılması zarureti doğacaktır” denilmektedir.
İşte bu nedenlerden ötürü PERPA Ticaret Merkezi’nin doğalgaz kesinti cezası almaması için akşamüstü saat 5’ten sabah 7’ye kadar ısıtma verilememektedir.
PERPA B Blok yönetimi kısıntıya uymak için ayrıca ana hat gönderilen suyun sıcaklığını 80 dereceden 65 dereceye düşürdü.
Sevgili Perpalılar, PERPA Ticaret Merkezi’ne kesinti uygulanmaması adına lütfen bizim için belirlenen günlük tüketim miktarını aşmayınız.
Isıtma soğutma sistemini düşük kapasite ile aralıklı kullanınız.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Visited 12 times, 1 visit(s) today