Perpa Sektör – Doğalgaz Sektörü I

Perpa firmalarından E-Gaz’ın Satış ve Pazarlama Müdürü Zafer Sağlam ile doğalgaz sektörünü konuştuk.
Türkiye’de doğalgaz sektörünü anlatan Sağlam: Türkiye doğalgaz kullanımına 1990’lı yıllarda başladı. İlk uygulama altyapı yeterliliği nedeniyle Ankara’da oldu” diyerek söze giriyor. Türkiye’de doğalgaz sektörünün gelişimini değerlendiren Sağlam: “Bugün Türkiye’de 14 milyon 500 bin doğalgaz abonesi var. Türkiye doğalgaz sektörü, gelişmiş ülkeler seviyesindedir. Türkiye’nin kombi üretim potansiyeli 1 milyon adetin üzerinde. Türkiye’de doğalgaz tüketimi 41 milyar m3’e, doğalgaz kullanan şehir sayımız 69’a çıktı” diyor.
Türkiye’nin doğalgaz üretmediği için siyasi ve ekonomik olaylar sektörü etkiliyor mu? sorusu üzerine Sağlam: “Diğer yakıtların kullanım ve maliyet dezavantajları nedeniyle Türkiye doğalgaz üretmese de kullanımı avantaj sağlıyor. Uluslararası antlaşmalar kapsamında enerji ticareti ülkeler arası sorunların dışında bırakılır. Türkiye’nin doğalgaz ithalatı için çeşitliliği ve alternatifi fazla. Siyasi sıkıntılar Türkiye’nin doğalgaz ithalatını etkilemez. Siyasi sıkıntıların doğalgaz sektörü üzerinde psikolojik etkileri olabiliyor. Ayrıca günümüzde büyük ısıtma projeleri birden fazla ısıtma kaynağına göre tasarlanabiliyor” diyor.
Programda doğalgaz sektörü ve Türkiye’nin jeopolitik önemi, Doğalgaz sektöründe istihdam, Yenilenebilir enerji ve doğalgaz sektörü konuları da ele alınıyor.

Visited 27 times, 1 visit(s) today