PERPA Otoparkları Bilet Alım İhalesi

PERPA Ticaret Merkezi otoparklarında kullanılmak üzere 2 milyon 500 bin adet otopark bileti satın alınacaktır.
Otopark bileti istenen teknik özellikleri, teklif verilirken dikkate alınması gereken bilgiler www.perpa.com.tr internet sayfamızda yer almaktadır.
1 paket numune teklifle birlikte verilecektir. Bilet numunesi vermeyen firmanın teklifleri dikkate alınmayacaktır.
Otopark bileti tekliflerinizi kapalı zarf usulüyle 17 Eylül 2021 Cuma günü saat 17:00’ye kadar Üst Kurul Genel Müdürlüğüne iletmenizi rica ederiz.
PERPA Temsilciler Üst Kurulu

1- Biletli Otopark Sistemi

Biletli otopark sistemi otoparklar için en önemli teknolojik ürünler arasında yer almaktadır. Bu sistemler, ücretli otoparklarda kullanılan bir tür ücretlendirme otomasyonudur. Amaç otopark giriş ve çıkış zamanlarının hesaplanması ve giriş yapan araçlardan doğru şekilde ücret tahsilatının yapılmasıdır. Sistem, çok yönlü faydayı bir arada sunmaktadır.

Bir otoparkta eğer ücretlendirme sistemi kurulacak ise bu sistemlerin en başında biletli otopark sistemi gelmektedir. Bilet dediğimiz aslında genel bir kavram olup bu bir elektromanyetik kart yada fiş çıktısı tipinde de olabilmektedir. Bilet verme makinasının içerisinde biletin azalması gibi durumlarda, bunu bilgisayarınız üzerinden görebilirsiniz. Sistem size önceden uyarı verir.

Bu sistemlerin en önemli özelliklerinden bir tanesi de bilgisayar ile online bir şekilde çalışma özelliğine sahip olmasıdır. İçeriğinde bakım gerektirmeyen endüstriyel termal yazıcı bulunmaktadır. Şayet bilet verme makinasının içerisinde bilet kalmamış ise, kullanıcının bilet alamaması durumunda bariyer açılmaz ve kullanıcının içeriye girmesine müsaade edilmez. Ki zaten bu durumun öncesinde siz bilgisayarınızdan bunu fark ederek, duruma önceden müdahalede bulunabilirsiniz.

Biletli Otopark Sistemi Nerede Kullanılır?

Biletli otopark sistemleri, otoparklar ile özdeşleşmiş gibi görünüyor olsa da farklı alanlarda da kullanılabilir. Biletli otopark sistemi günümüzde çeşitli park alanlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Bu sistemler, havaalanları, çeşitli iş merkezleri, otoparklar gibi çok sayıda alanda kullanılabilir. Sistem son derece stabil bir şekilde çalışmakla birlikte, kullanımı son derece kolaydır.

Otoparklarda giriş ve çıkış noktalarında konumlandırılan kollu otopark bariyeri ile çalışan bu sistemlerde mutlaka en az bir adet ödeme noktası bulunmalıdır. Giriş yapan araç almış olduğu bileti ile çıkıştaki ödeme noktasında  gider ve otopark ücretini öder.

Otopark girişine bir adet bilet verme makinası konumlandırılır. Giriş yapmak isteyen kişi biletini bu makina aracılığıyla kolay bir şekilde alır. Ücret tahsilatının ardından, daha sonra otopark çıkışına da konumlandırılmış olan bilet yutma makinasına çıkış bileti verilir. Otomatik bariyer açılır ve bu sayede çıkış yapılır.

Kaynak

1- www.cozumarge.com.tr