PERPA B Blok, “Yangın Yönetmeliği Tam Uygunluk” Raporunu Aldı

PERPA B Blok Yönetimi, yangın söndürme sprinkler sistemi, yangın algılama ve ihbar sistemi yapımlarını tamamlayarak PERPA B Blok ortak alanlarını yangın yönetmeliği için uygun hale getirdi.
Yangın Yönetmeliği’ne göre yangından korunmak için alınması gereken önlemlerin hepsi tamamlandı, itfaiye görüş raporu alındı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Merkez İtfaiye Şube Müdürlüğü 9 Aralık 2021 tarihli 20910 sayılı rapor sonucu: “Yangına karşı alınan koruyucu önlemler PERPA Ticaret Merkezi B Blok ortak alanları için bugünkü durumu ile yeterlidir”

PERPA B Blok Kat Maliklerinin Dükkanlarında
Alması Gereken Tedbirler ve Yapılması Gerekenler
– Her 100 m2 alan için 1 adet (6 kg) olacak şekilde, dükkanınıza yangın tüpleri yerleştirmeniz yönetmeliğe göre yasal zorunluluktur.
– PERPA B Blok yangın söndürme sprinkler sistemini dükkanınızın içine çektirmeniz yönetmeliğe göre yasal zorunluluktur.
– PERPA B Blok yangın algılama ve ihbar sistemini dükkanınızın içine uzatıp ana sisteme bağlatmanız yönetmeliğe göre yasal zorunluluktur.
– PERPA’da çıkmış olan yangınların hepsi dükkan içlerinde elektrik tesisatının eski olması nedeniyle gerçekleşti. Lütfen Elektrik Mühendisleri Odasından onaylı, günümüz teknolojisi ile uyumlu olarak elektrik tesisatınızı yenileyiniz.

PERPA B Blok ortak alanlarının yangın yönetmeliğinin bütün şartlarına uygun hale gelmesinin ardından PERPA B Blok dükkanlarında ruhsat alımı ile ilgili bir sıkıntı kalmamıştır.
Medikal firmalar, sağlık üzerine şirketler, doktor muayenehaneleri, iş güvenliği firmaları da dahil olmak üzere bütün firmalar rahatlıkla ruhsat alımı yapabilirler, yasal bir engel kalmamıştır.

Önemli hatırlatma: Şişli Belediyesi’nden geçici ruhsat almış olan kat maliklerimizin kalıcı ruhsata çevirme işlemleri için belediyeye müracaat etmeleri gerekmektedir.

Perpalıların, çalışanlarımızın, ziyaretçilerimizin güvenliği, sağlığı için, maddi zararların önüne geçmek için yasal zorunluluklarınızı ve önerilerimizi hızlı bir şekilde uygulamanızı önemle rica ederiz. Yangın algılama ve ihbar sisteminin PERPA B Blok’a hayırlı olmasını dileriz.

1-Yangın Tüpü Nasıl Kullanılır?

  • Cihazı yangın yerine getiriniz, rüzgarı arkanıza alınız.
  • Ateşe mümkün olduğunca yaklaşınız.
  • Tetik mekanizmasını kilitleyen pimi çıkartınız veya karbondioksit tüpünün valfini sola doğru çevirerek açınız.
  • Tetiğe sonuna kadar basarak çıkan gazı veya tozu yangının doğduğu yere doğru püskürtünüz.
  • Yangını ön taraftan arkaya doğru söndürünüz.
  • Yangının söndüğünden emin olmadan yangın yerini terk etmeyiniz.
  • Tozlu cihazları, toz bitene kadar boşaltınız.

Kaynak

1- www.siperyangin.com.tr