PERPA B Blok Asansör Bakım ve Temizlikleri

Asansörlerin mekanizma bakım ve iç temizlikleri yapıldı.

PERPA B Blok asansörlerinin bakım ve iç temizlikleri yapıldı.
Tam kapanma döneminde PERPA’nın sakin olmasını değerlendiren PERPA B Blok yönetimi asansör bakımlarını yaptırdı.
Kone şirketi, asansör mekanizmalarının çalışmasını hat boyunca kontrol etti. Mekanizma bakım ve temizliğini gerçekleştirdi.

Asansörlere yeni tuş takımları yerleştirildi.

PERPA B Blok yönetimi sorumluluk alanı içerisinde bulunan bütün asansörlerin tuş takımlarını değiştirdi.
PERPA B Blok asansörlerini daha kullanışlı bir hale getirmek, ziyaretçilerimize doğru yönlendirme yapmak ve daha modern bir görünüm sağlamak amacıyla asansör tuş takımlarının hepsi değiştirildi. Yeni tuş takımları darbelere karşı dayanıklıdır.

Asansör önlerine led aydınlatmalar kondu.

PERPA B Blok Yönetimi asansör önlerine led aydınlatmalar koydu.
Karanlıkta kalan bölgelerin daha aydınlık olması ve daha estetik bir görüntü için asansör önlerine aydınlatma çalışması gerçekleştirildi.

Asansör Bakımı ve Temizliği

Asansör bakımı işi, insan hayatı söz konusu olduğu için büyük bir öneme sahiptir. Asansörlerde bulunan fren masfalı, vinç karteri, emniyet kilitleri, raylar, halatlar ve motor gibi onlarca parçanın yağlanması, ayarlanması ve kontrol edilmesi gerekir.  Özellikle asansör trafiğinin çok sık kullanıldığı hastane ve iş yerlerinde asansör bakımı ve asansör onarımı tamiri  daha titiz ve sık bir şekilde yapılmalıdır.

Asansör Bakımı Talitnamesi

Asansör Makina Aksamı Yatakların Yağlanamsı

Makara ve Regülatör üzerinde bulunan yağdanlıklar tamamen boşalmadan gres yağı ile doldurulmalıdır. İşleme vazitetine göre yağdanlık kapağı sıkıştırılmalıdır. Uzun müddet işlemeden duran lerde veya tamirden sonra yağdanlıklar doldurulmalıdır. Çünkü işlemediği halde yağ zayiyatı devam eder.

 Fren Mafsalları

Vincin fren mafsallarıını en az ayda bir defa yağlanmalıdır.Fren ile kasnak arası 0.5-0.5 m/m ayar edilmelidir.Fren kasnağına yağ damlamamasına dikkat edilmelidir.

 Vinç Karteri

Karter yağ müşirinin yarısına kadar özel yağ ile doldurulmalıdır.Şayet yağ kirlenirse veya boşalırsa yeni yağ koymadan önce karter mazot ile yıkanmalıdır.

 Paraşüt ve Sürat

Bu tertibatın işler bir halde bulunduğu yılda bir kontrol edilmelidir. Parüşüt papuçlarının ve kollarının iyice hareket etmelerine dikkat edilmelidir.

 Emniyet Kilitleri

Kilitler en az ayda birkez muayene edilmeli ve iyi işlemesi sağlanmalıdır ve müteharrik parçalara az miktarda yağ sürülmelidir.

 Raylar

Çelik raylar hususi yağ ile yağlanmalıdır.

Halatlar

Halatların temiz tutulması sağlanmalıdır.Tel kopukları fazlaşmasından müdahale edilmelidir.

 Elektrik Aksamı Motor

Yatakları en az ayda bir kez kontrol edilmeli ve icap ederse özel yağ ile doldurulmalıdır.

Asansör Kumanda Tablosu

Makinenin revizyon veya temizliği sırasında kumanda tablosunda temizlik ve bakımı yapılmalıdır.Kontakların temizliği kontrol edilmelidir.

Kapı Kontakları

Emniyet kilitlerin kontrollü esnasında kapı kontakları da gözden geçirilmelidir. Makina ve elektrik aksamına ait işleri görürken ana şalteri açarak elektrik kesilmelidir Ancak iş tamamen bittikten sonra ana şarter kapatılarak elekrik verilmelidir. Asansörde çaluşılırken kapıya “ASANSÖR ÇALIŞMIYOR” ibaresi yazılı bir levha asılmalıdır.

Arıza Vukunda Yapılacak işler:

1.Şalterden elektrik kesilecektir.

2.Kabin kat arasında durmuşsa fren açma manivelasıyla fren açlacak ve el volanıyla kabin kat seviyesine getirilerek içindeki ,şahışların dışarı çıkması temin edilecektir ve bu ameliyenin sonunda volan eski yerine getirelecektir.

3.Asansörün bakımını üstlenen firmaya haber verilecek ve her ne suretle olursa olsun arıza giderilmeden asansör açılmayacaktır.

Kaynak

https://linaasansor.com

Visited 23 times, 1 visit(s) today