İTO, Kobilerin Yanında

İstanbul Ticaret Odası (İTO), 1960’li yıllardan bu yana Türk özel sektörünün yeni pazarlar bulmasına yardımcı olacak fuar organizasyonları gerçekleştiriyor.
Fuarlarda firmalar sanayide, verimlilikte ve katma değerde ulaştıkları noktaları, ürünlerini sergileme olanağı buluyor.
Türk Ürünleri Fuarları ise 1999 yılından bu yana çeşitli ülkelerde düzenleniyor.
Uluslararası düzeydeki ilk fuar organizasyonunu 1960 yılında gerçekleştiren İTO, o yıllarda İstanbul Sanayi Odası ve İstanbul Ticaret Borsası’nın da dahil olduğu Fuarcılık Komitesi ile Bulgaristan gibi komşu ülkelerdeki fuarlara katılımlar düzenledi.
İTO, ticaret diplomasisinin ağlarını farklı hedef pazarlara yaymak için 56 yıl önce başlattığı fuar ve Türk Ürünleri fuarları atağını bu gün de sürdürüyor.
Fuarcılıkta önce Avrupa, Balkan ve Körfez açılımlarını gerçekleştiren İTO, bu vizyonuyla dünyanın üç büyük yükselen pazarı olarak görülen Afrika, Körfez Ülkeleri ve Asya üçgeninde Türk firmalarının kendilerini tanıtmalarını sağlıyor.
İTO, 2013’ten 2016’nın başına kadar 59 fuara iştirak etti. 2016’da ise 27 adet fuar için takvim işliyor.
Bu fuarların önemli bir kısmında Milli katılım organizasyonu düzenlendi. Sırada İran, Gana, Fas, Cezayir, Katar bulunuyor.
İTO’nun düzenlediği fuarların önemli üç özelliği var. Katılımcı firmalara uygun koşullarda katılım ve tanıtım imkânı sağlanması, katılımın teşvik kapsamında olması, sadece İstanbul’dan değil Anadolu’dan da bu fuarlara katılanların somut iş bağlantıları ile geri dönüyor olmaları.
2015’de olduğu 2016’da da dünyanın en önemli gayrimenkul fuarı MIPIM’e katılım gerçekleştirildi. Mart ayında da büyük ses getiren, etkili bir organizasyona imza atıldı. Yaşayan İstanbul maketiyle İstanbul ismi küresel vitrinlerde ileriye taşındı. MIPIM Fuarında Londra ve Paris çadırlarının arasındaki 700 metrekarelik İstanbul Çadırıyla dünyanın önde gelen yatırımcıları buluştu.
Dünya TV sektörünün en büyük fuarı MIPCOM’da bu yıl onur konuğu ülke organizasyonunu İstanbul Ticaret Odası yaptı.

Visited 14 times, 1 visit(s) today