İstanbul Cemevi Eğitim ve Kültür Vakfı, PERPA Ziyareti

İstanbul Cemevi Eğitim ve Kültür Vakfı, PERPA Ticaret Merkezi B Blok ve PERPA Yapı Kooperatifi Başkanı Hacı DEMİR’i ziyaret etti.

Ziyarette İstanbul Cemevi Başkanı Gazi ARSLAN, Mütevelli Heyeti Üyeleri Ecevit KOZMAN ve Naci DOLUNAY ile Vakıf Üyesi Perpalı İş Adamı Ercan AY yer aldı.

İstanbul Cemevi Eğitim ve Kültür Vakfı, Başkan Hacı DEMİR’e Hz. Ali’nin Kılıcını (Zülfikar) hediye etti.

Başkan Hacı DEMİR, PERPA Kooperatifi tarafından hazırlatılan Perşembe Pazarı ve PERPA’nın tarihini anlatan “Perşembe Pazarı” kitabını takdim etti.

İstanbul Cemevi, Alevi-Bektaşi inanç ve öğretisini laik, demokratik, hukuk çerçevesinde, Cumhuriyet değerlerine bağlı, çağdaş yenilikleri takip eden, Vakıf olarak kendini ve toplumu inançsal ve kültürel değerler anlayışıyla sürekli geliştiren, ulusal ve uluslararası alanda temsil edebilen bir kurum olmak vizyonu ile kuruldu. Vakıf bünyesinde birçok eğitim ve etkinlik düzenleniyor.

1- İstanbul Cemevi Eğitim ve Kültür Vakfı Hakkında

1995 yılında Halkalı bölgesinde oturan Alevi yurttaşların bir araya gelerek, örgütlü toplumun, sosyal, kültürel, bilimsel ve inançsal ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına Yunus Emre Cem ve Kültür Evi ismi ile vakıf şubesi olarak tüzel kişiliği oluşturulmuş bir kurumdur.

Halkalıda kısa süreliğine bir dairede hizmetlerine başlamış ve daha sonra ismini rahmetle andığımız dönemin Sağlık Bakanı Sayın Yıldırım Aktuna’nın talimatıyla şu anki yerine taşınmıştır.

Dönemin siyasi ve ekonomik koşullarından dolayı inşaata tek kat üzerinde, geçici mantığı ile başlanılmış ve süreç içerisinde bağımsız bölümler yapılarak toplumun ihtiyaçlarına asgari ölçüde cevap verilmeye çalışılmıştır.

Bu hizmetler 2009 yılına kadar benzer şekilde sürdürülürken, değişen yönetim kurulu ve hizmet anlayışı ile beraber geleceğe yönelik daha etkin ve bilimsel çalışmaların temelleri atılmıştır.

Bugün inşaatı devam eden, Dünya’da ve Avrupa’da bir ilk ve rol model olacak hizmet kompleksinin proje çalışmaları, 2010 yılında Başkan Gazi Arslan ve Mimar Gürdal Özdemir öncülüğünde başlamıştır.

2013 yılına gelindiğinde, İstanbul Cem Evi ve Kültür Merkezi Yaptırma Hizmet ve Dayanışma Derneği adıyla bağımsız tüzel kimliğini kazanmış, hizmetler ve tüm çalışmalar dernek üzerinden devam etmiştir.

Bu süreç doğrultusunda Cem evinin bulunduğu alanın tahsisini alabilmek adına Ankara’da bakanlık düzeyinde yer alan resmi kurum ve kuruluşları ile yapılan uzun, gerekli yazışmalar ve görüşmeler sonucu tahsisin alınması sağlanmıştır.

Küçükçekmece Belediyesi ile birlikte projenin yapımı için ortaklaşa yürüttüğümüz çalışmalar doğrultusunda devlet erkânının da katılımıyla, 26 Mart 2017 tarihinde temel atma töreni ile inşaata başlanmıştır.

2018 yılına gelindiğinde Cem Evinde olması gereken rutin hizmetler tüm hızıyla sürerken bir diğer alanda fiziki bina inşaatının belli bir aşamaya gelmesi ile beraber, kurumsal yapımızın da buna uygun bir şekilde değişmesinin gerekli olduğu bilinci ile mevcut derneğimizi yetkilendirerek vakıflaşma sürecini başlatıldı.

Uzun süren mahkemeler ve duruşmalar sonucunda kurulan İstanbul Cemevi Eğitim ve Kültür Vakfı, ilk olağan genel kurulunu seçkin davetlilerin katılımıyla 26 Ocak 2020 tarihinde Pullman Hotel’de yapmış ve yeni seçilen yönetim kurulu vakıf statüsünde çalışmalarına başlamıştır.

Kaynak

1- istanbulcemevi.org

Visited 29 times, 1 visit(s) today