4. Yedek Kazan Tesisat Bağlantıları Yapılıyor

PERPA Ticaret Merkezi 4 borulu fancoil ısıtma soğutma sisteminin 4. yedek kazanı PERPA’ya getirildi.
Viessmann marka 1950 KW Vitoplex 200 model kazan, Perpa B Blok ısıtma soğutma sistemi projesi kapsamında yer alıyor. Yedek kazanlar, kazan arızasında devreye girerek ısıtma soğutmanın aksamadan devam etmesini sağlıyor.
Viessmann markası tarafından PERPA’ya getirilen kazan forklift ile daha önceden kendisine ayrılan alana yerleştirildi.
4. yedek kazanın montaj işlemlerine başlandı. 4. yedek kazanın da sisteme katılması sayesinde ısıtma soğutma sistemi eş yaşlandırma çalıştırması ile verimli, tasarruflu, maksimum performansa ulaşacak.
Yeni kazanın tesisat bağlantıları PERPA B Blok teknik servisi tarafından yapılıyor.
Rotek marka çift cidarlı baca montajı, yetkili firma tarafından yapılıyor. Bu işlemlerin ardından oksijen trimli Riello marka kazan brülörü takılıp 4. yedek kazan devreye alınacak.

1-Kazan Dairesi Nedir?

Kazan dairesi; katı, sıvı veya gaz halinde bulunan yakıtların yakılması sonucunda ortaya çıkan kimyasal enerjinin ısı enerjisine dönüştürülmesini sağlar. Ortaya çıkan ısı enerjisi akışkan bazı sıvıları ısıtması sonucunda istenilen bölgelerin ısıtılması sağlanmaktadır.

Kazanların verimlilikleri ise yanma sırasında oluşan ısının ne kadar uzaklığa taşındığına bağlıdır. Bundan dolayı yanma sonucunda oluşan ısı enerjisinden olabildiğince yüksek şekilde yararlanmak gerekmektedir. Yakıt tüketimini bu sayede düşük seviyelere indirmemiz mümkün olacaktır. Bunlar sonucunda atmosfere bırakılan atık gaz miktarı ve kazan için yapılan işçilik azalacaktır.

Kazan Dairelerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

  • Kazan dairesinde bulunan her kazanın önünde kazanın duman borularının tamir edilmesi açısından mesafe bulunmalıdır. Bu mesafenin ideali kazan boyunun 1 metre fazlası olarak önerilmektedir.
  • Kazanların duvardan ve duvara monte edilmiş cihazlardan uzak olması gerekmektedir. Önerilen standartlar gereğince bu mesafenin en az 70 cm olması gerekmektedir. Ayrıca kazan dairesi içerisinde birden çok kazan yer alıyorsa bu kazanların arasında en az 50 cm mesafe bulunması önerilir.
  • Kazan dairesi yüksekliği 2.5 metre yükseklikten alçak olmamalıdır.
  • Kazanlar su sızıntılarına karşı yerden yüksek olmalı ve beton üzerine oturtulmalıdır. Kazanların yerden yüksekliği standartlara göre 10 cm yüksek olmalıdır.

Kaynak

1- https://mecem.com.tr/

 

 

 

Visited 1 times, 1 visit(s) today