18. Avrasya Ekonomi Zirvesi WOW Hotel Kongre Merkezi’nde gerçekleşti

Marmara Grubu Vakfı’nın düzenlediği 18. Avrasya Ekonomi Zirvesi WOW Hotel Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Zirve’ye 40 ülkeden cumhurbaşkanları, başbakan yardımcıları, bakanlar, din ve devlet adamları, akademisyenler ve iş dünyasından çok önemli isimler katıldı. Marmara Grubu Vakfı Başkanı Dr. Akkan Suver, vakfın 30. Yılını kutladığını belirterek ülkelerarası işbirliklerinin önemine değindi. Türkiye ve Azerbaycan arasında gerçekleştirilen Tanap ve İpek yolu projelerinin önemine değindi.

Perpa TV’ye konuşan Suver, Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin bu yılki en önemli konusunun barış olduğunun altını çizdi.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar Avrasya’nın tarihteki yerini tekrar aldığı belirterek Türkiye’nin bu yeni şekillenmenin önemli aktörlerinden biri olduğunu belirtti.

İstanbul Valisi Vasip Şahin Türkiye’nin diğer ülkelerle ortak gerçekleştirdiği projeler ve 3. Havaalanı’nın açılması sayesinde istanbul’un Avrasya’nın kalbi ve lojistik başkenti olacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Prof.Dr. Erman Tuncer islamik terör sözünü insafsız ve yakışıksız bulduğunu belirterek, dinin terör aracı olarak kullanılmasının ve dinlere karşı kışkırtmanın karşısında durmak zorundayız dedi.

Birçok önemli konuğu ve konuşmacıyı ağırlayan zirveye 3 ülke başkanlık düzeyinde katıldı. Bosna hersek federasyonu cumhurbaşkanı Marinko Cavara “Hiçbir önyargımız olmadan ortaklık arayışı içindeyiz. Türkiye en büyük müttefikimiz. Türkiye ile yaptığımız ortak projeler gelişimimizin temelini oluşturacak” diye konuştu.

Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov “Herkes ‘dünya değişiyor’ diyor. Oysa ki dünya çoktan değişti” dedi. Ekonomik küreselleşmenin sınırları etkilediğini vurgulayan Ivanov, uluslararası siyasi düzenin egemen ülkeler nedeniyle değiştiğini kaydetti.

Karadağ cumhurbaşkanı Filip Vujanovic, küresel zorlukları aşmak için ülkelerin birlikte çalışması gerektiğinin altını çizdi. “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve önceki cumhurbaşkanı Abdullah Gül ülkelerimiz arasındaki ilişkileri çok güzel geliştirdiler. Kendilerine teşekkür ederim” dedi.

18. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde on yılını idrak eden üye olarak Perpa Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yümlü’ye onur madalyası takdim edildi.

18. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde önemli konuşmacılar ve katılımcılar İpek Yolu, toplumsal eşitsizlik, barışa giden yol, insanlık nereye gidiyor oturumlarını gerçekleştirdi. Oldukça verimli geçen zirve ekonomik işbirlikleri ve barış mesajlarıyla sona erdi.

Visited 21 times, 1 visit(s) today