Yerli domates “Yükselköy F1”

Mersin’in Erdemli ilçesinde, bir firma tarafından geliştirilen “Yükselköy F1” adlı yerli domates, üreticilere tanıtıldı.
50 yıl önce lezzeti ve aromasıyla sofralarımızın vazgeçilmez sebzesi olan süper, ragıp, cavcav ve lapçin olarak adlandırılan yerli domates, özelliklerini koruyarak ıslah edildi.
Normal üretimi yapılan domatesin kilogramı halde 2 liraya satılırken “Yükselköy F1” adı verilen yerli domatesin kilogramı 3,5 liraya alıcı buldu.
Yetkililer: “Halkımız, yerli tohumu ve yerli malını sahiplendi. Yüzyıllardır yerli tohumumuz doğada kendi kendine tozlanmadan dolayı özelliğini yani raf ömrünü ve aromasını kaybetmeye başlamıştı. Biz, bu tohumu özüne döndürüp, raf ömrünü de bir haftadan 25 güne çıkardık. Ortalama bir domatesten kök başına 2 kilogram alınırken bu çeşitten 6 kilogram alınıyor. Bu, ülkemiz ve yöre çiftçisi açısından güzel bir gelişme. Domatesi, üreticimiz güzlük ve baharlık olarak serada, yazlık olarak da açıkta yetiştirebiliyor. Böylece üreticiler tüm yıl pazara ürün sunarken tüketici de damak tadına uygun domates yiyor” dediler.

Visited 18 times, 1 visit(s) today