Uzak gezegenlerde yaşam arayacağız

Dünyaca ünlü İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking ve Rus milyarder Yuri Milner, Dünya’ya en yakın yıldız sistemine uzay aracı göndermeyi planlıyorlar. Projeye Mark Zuckerberg de katılıyor.
Rus milyarder, Güneş’ten sonra Dünya’ya en yakın yıldız sistemi olan Alpha Centauri’ye binlerce küçük uzay aracı göndermeyi amaçladıklarını söyledi. Bu küçük araçlar 28 gram’dan daha hafif olacak.
3 yıldızdan oluşan Alpha Centauri sistemi, Dünya’ya 4,37 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. Proje başarılı olursa cihazlar, şimdiye kadar uzaya fırlatılan araçlardan 2 bin kat daha uzağa gitmiş olacak. 3’lü yıldız sisteminden veri ve fotoğraf toplayacak olan araçlar, çok güçlü bir lazer sistemiyle yolculuğa çıkacak.
Dünya üzerindeki lazerlerden elde edilecek güçlü itiş tahriki, önceden yörüngeye yerleştirilecek ‘yelkenli’ şeklindeki minik uzay araçlarını, ışık hızının 5’te biri gibi bir süratle Alpha Centauri’ye fırlatacak. Böylece günümüzün en hızlı uzay araçlarıyla 30 bin yılda yapılabilecek yolculuk, sadece 20 yıl sürecek. Bu uzay yelkenlileri, yabancı yıldız sisteminde yaşama elverişli gezegenler arayacak. Elde edilen bilgiler 5 yıl içinde Dünya’ya ulaşacak.
Uzay araçlarının yapımı ve fırlatma işlemleriyle birlikte, Alpha Centauri’den ilk bilgilerin 40 yıl içinde gelmesi bekleniyor. Kurulacak büyük lazer sistemiyle birlikte projenin maliyetinin 10 milyar doları bulabileceği belirtiliyor.
Panelde konuşan Stephen Hawking, “Kozmos’ta bir dahaki büyük sıçrayışı yapmaya kalkışıyoruz” dedi.
Yuri Milner ise, “Yıldızlara bakmaktan daha fazlasını yapabiliriz. Onlara gerçekten ulaşabiliriz” ifadelerini kullandı.
Yuri Milner, 2015’de yeryüzüne en yakın bir milyon yıldızdan gelen sinyallerin analiz edilmesini öngören ve yaklaşık 10 yıl sürecek “Çığır Açan Dinleme” projesine de 100 milyon dolar kaynak ayırmıştı.

Visited 3 times, 1 visit(s) today