Türkiye – İran Pazarı II

İranlı Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Mehdi Culazade ile Türkiye – İran Pazarı üzerine söyleşimiz devam ediyor.
Culazade: “İran yatırım için çok elverişli. Türkiye’den İran’a yatırım yapan birçok firma başarıyla çalışmalarına devam ediyor. İran inşaat sektöründe Türk firmaları önemli işler aldı. Türkiye’den İran’a yatırım yapan birçok firma başarıyla çalışmalarına devam ediyor. İran’da Türk ticaret merkezi açılıyor. İran’da kurulacak olan iş merkezi ile ilgilenenler Türkiye İhracatçılar Meclisi ile bağlantıya geçebilir. Türkiye’nin İran’da ticaret için diğer ülkelere nazaran birçok avantajı var. Türkiye ve İran arasında Tercihli Ticaret Anlaşması yapıldı. İki ülke arasındaki tercihli ticaretin serbest ticarete dönmesini istiyoruz. Yatırımlarda Türkiye ve İran’ın karşılıklı çifte vergilendirmeden muafiyet hakları var. Türkiye – İran arasındaki Petrol Anlaşması çok önemli. Türkiye – İran arasındaki nakliye sorunları bir türlü çözülemedi. İki ülke arasındaki saat farkı gibi nedenlerden bürokratik sıkıntı yaşayabiliyoruz. Ticarette bankacılık konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Sorunları çözebilmek için bir araya gelmek, diyalog kurmak çok önemli. Türkiye – İran arasındaki ticari sorunları çözmek için pek çok kurum ve dernek çalışıyor. İran’da yüzde 35 oranında Türk yaşıyor. İran’a yatırımda sözleşmeler Türkçe, Farsça ve İngilizce yapılmalı, ticari ve hukuk müşavirliklerinden destek alınmalı” dedi.
İranlı Sanayici ve İş Adamları Derneği’ni anlatan Culazade: “İranlı Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin temel hedefi Türkiye ve İran arasındaki ticaret hacmini karşılıklı olarak arttırmak. Dernek olarak Türkiye’den İran’a yatırım yapmak isteyen iş adamlarına yardımcı oluyoruz. İki ülke arasındaki turist akışını hızlandırmak istiyoruz” dedi.

Editör – Sunucu: Anı Sağkan

Kobi Kalesine girmek için tıklayınız

ANASAYFA


http://www.perpa.com.tr/
https://www.youtube.com/perpatv/
https://www.facebook.com/perpatv/

http://www.perpa.com.tr/

Visited 15 times, 1 visit(s) today