Teknolojinin Tehdit Ettiği Meslekler

Gelişen teknoloji ve dijital dünyanın pek çok sektörde karşılık bulması kuşkusuz milyonlarca kişinin hayatını değiştirdi. Hayatımızı kolaylaştıran teknolojiler bazılarımızın ise hayatını karartacak gibi duruyor. Uzmanlar gelişen teknolojinin yok etmeye başladığı meslekleri açıkladı.
Medyanın dijitalleşmesi gazete, dergi vb. kaynakların satış rakamlarının düşmesine ve bu sektörün baskı kısımlarındaki işsizlik oranının artmasına sebep oluyor.
Balıkçılıkta kullanılan yöntemler ise kas gücünden makinaya döndü. Bu sektörün önümüzdeki yıllarda minimum yüzde 5 küçüleceği belirtiliyor.
Yakın gelecekte metal ve plastik üretimindeki otomasyona geçişin artması, bu sektörde çalışan her 100 işçiden 6’sının işini kaybetmesi ile sonuçlanabilir.
Makina kullanımının artmasından olumsuz etkilenecek bir başka meslek grubu da enerji üretim ve dağıtım sektöründe çalışanlar.
İnternet kullanımının artışı seyahat acentalarını da vuracak. Her yıl daha fazla insan tatil programlarını kendi başına yapıyor. Bu sektörde çalışan insanların yüzde 12’sinin işlerini kaybetmesini bekliyor.
Çiftçilik de teknoloji odaklı bir sektöre dönüşüyor. Söz konusu makina gücünü sağlayamayan her 100 kişiden 19’u bu iş kolunu bırakmak zorunda kalacak.
Facebook, WhatsApp gibi uygulamalar insanların alışkanlıklarını değiştirdi. Her geçen yıl posta hizmetlerinin kullanımı azalıyor. Bu durumun da yüzde 28’lik bir iş kaybına neden olacağı belirtiliyor.

Visited 15 times, 1 visit(s) today