PERPA B Blok İhbar ve Yangın Algılama Sistemi Kurulumu Başlıyor

PERPA Ticaret Merkezi B Blok yangın algılama sistemi ihalesi sonuçlandı.
25 Mayıs 2021 Salı günü gerçekleşen ihaleye, teklif veren ve yeterlilikleri ihale komisyonu tarafından uygun bulunan 6 firma katıldı.
İhaleye katılan firmalar: Adelsan Enerji (Tyco), Arte Teknoloji (Schrack Seconet), EEC Entegre (Edwards), Intertec Güvenlik Otomasyon Sistemleri (Honeywell), 2KC Mühendislik (Bosch) ve Siemens Sanayi oldu.
İhale komisyonu olarak PERPA B Blok yönetim kurulu, ihaleye katılan firmaların yetkilileri/temsilcileri, ihaleyi izlemek isteyen kat malikleri PERPA B Blok Mithat Yümlü toplantı salonunda bir araya geldi.
Kapalı fiyat teklif zarfları tüm katılımcıların huzurunda tek tek açıldı. Firma isimleri belirtilmeden teklifler ilan edildi.
Teklif veren firmalar 3 tur eksiltme suretiyle yeniden teklif verdi. En uygun teklifte bulunan 3 firma ile ayrı ayrı kapalı ihale usulüne geçildi. Pazarlık usulüyle son teklifler verildi.
Kapalı ihale turuna kalan 3 firma: Arte Teknoloji (Schrack Seconet), EEC Entegre ((Edwards), Intertec Güvenlik Otomasyon Sistemleri (Honeywell) oldu.
PERPA Ticaret Merkezi B Blok yangın algılama sistemi ihalesini en uygun fiyat teklifini veren Arte Teknoloji Sanayi Ticaret A.Ş. (Schrack Seconet) kazandı.
Firmanın hukuksal ve teknik açıdan son incelemelerinin ardından 14 Haziran 2021 Pazartesi günü PERPA B Blok yönetimi ve Arte teknoloji arasında sözleşme imzalandı. Yangın algılama sisteminin kurulumu başlıyor.

Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri

Yangın söndürme sistemlerinin vazgeçilmez unsurlarından biri olan yangın algılama ve ihbar sistemleri, gözetleme, algılama, haber verme ve alarm sistemiyle çalışmaktadır. Görevi başındaki görevlinin veya doğrudan itfaiye birimlerinin haberinin olmasını sağlayan ikaz sistemleri yangının başladığını haber vererek olası büyümeleri ve yayılmaların önlenmesine yardımcı olur. Yangın hızlı bir şekilde yayılabilen ve başladığı yerden uzak alanları da tehdit eden bir olay olduğu için, şüphesiz erken fark edilmesi ve müdahale edilmesi gerekir.

Yangın söndürme sistemlerin otomatik versiyonlarının yangına herhangi bir etkileşim olmadan algılama sistemleri aracılığıyla müdahale etmesi büyük bir şans olmaktadır. Bu yüzden otomatik sistemlerin projelendirmesi ve ardından montajı sırasında algılama ve ihbar sistemlerine de yer vermek hayati önem taşımaktadır.

Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri Ekipmanları

Belirli bir sistematiğe sahip olan ve yangın söndürme sistemlerinin ateşleyicilerini aktive eden yangın algılama ve ihbar sistemleri ekipmanları son derece hassas önem sahiptir. Binanın yüzölçümüne göre yerleştirilen önemli ekipmanlardan biri kontrol panelidir. Algılama sisteminin türüne göre yangının başladığı noktayı gösteren bu kontrol panelleri üzerindeki işaretleri okumak ve anlamlandırmak, görev alacak personelin eğitimiyle mümkündür.

Yangınla birlikte ortaya çıkan dumanın algılanmasını sağlayan duman dedektörlerinin hassasiyeti iyi ayarlanmalıdır. Zira sigara dumanını yangın olarak algılayıp kaynakların israf edilmesine neden olmamalıdır. Yangının ısısını algılayan ısı dedektörlerinin algılama alt eşiği belirli bir seviyede olmalıdır. Yangın ihbar butonları ve alarm sirenleri de bu ekipmanlar içerisinde önemli görevler üstlendikleri için düzenli bakımı ve testleri yapılmalıdır.

Kaynak

1- itfaiyeraporu.com

Visited 9 times, 1 visit(s) today