PERPA B Blok İhbar ve Yangın Alarm Sistemi İhalesi Sonuçlandı

PERPA Ticaret Merkezi B Blok yangın algılama sistemi ihalesi sonuçlandı.
25 Mayıs 2021 Salı günü gerçekleşen ihaleye, teklif veren ve yeterlilikleri ihale komisyonu tarafından uygun bulunan 6 firma katıldı.
İhaleye katılan firmalar: Adelsan Enerji (Tyco), Arte Teknoloji (Schrack Seconet), EEC Entegre (Edwards), Intertec Güvenlik Otomasyon Sistemleri (Honeywell), 2KC Mühendislik (Bosch) ve Siemens Sanayi oldu.
İhale komisyonu olarak PERPA B Blok yönetim kurulu, ihaleye katılan firmaların yetkilileri/temsilcileri, ihaleyi izlemek isteyen kat malikleri PERPA B Blok Mithat Yümlü toplantı salonunda bir araya geldi.
Kapalı fiyat teklif zarfları tüm katılımcıların huzurunda tek tek açıldı. Firma isimleri belirtilmeden teklifler ilan edildi.
Teklif veren firmalar 3 tur eksiltme suretiyle yeniden teklif verdi. En uygun teklifte bulunan 3 firma ile ayrı ayrı kapalı ihale usulüne geçildi. Pazarlık usulüyle son teklifler verildi.
Kapalı ihale turuna kalan 3 firma: Arte Teknoloji (Schrack Seconet), EEC Entegre ((Edwards), Intertec Güvenlik Otomasyon Sistemleri (Honeywell) oldu.
PERPA Ticaret Merkezi B Blok yangın algılama sistemi ihalesini en uygun fiyat teklifini veren Arte Teknoloji Sanayi Ticaret A.Ş. (Schrack Seconet) kazandı. İhaleyi kazanan firma ile ön sözleşme imzalandı. Firmanın hukuksal ve teknik açıdan son incelemelerinin ardından Haziran ayının ilk haftası sözleşme imzalanacak ve yangın algılama sisteminin kurulumu başlayacak.

İhale Nedir?

Genellikle devlete ait işlerin ve büyük özel sektör firmalarının kullandığı bir yöntem olarak bilinir. Bir işi yapmak isteyenlerin ayrı ayrı fiyat vermeleri ve işvereninde bu fiyatların içinden kendine en uygun olanı seçebilmesidir. Genel anlamı bu olsa da farklı ihale şekilleri bulunmaktadır.

İhale Çeşitleri Nelerdir?

Kapalı ve açık ihale çeşitleri bulunmaktadır. En sık kullanılan çeşitleri açık ve kapalı olsa da bir de davet usulünde ihaleler vardır. İhale şartnamesinde ihalenin şekli de belirtilmektedir. Katılım sağlayacak firmalar baştan ihale çeşidini bilerek katılım sağlarlar.

İhale Nasıl Yapılır?

En bilinen şekli kapalı zarf usulü ihalelerdir. İstenilen malzeme ve işler fiyatlandırılarak her firma kapalı bir zarf eşliğinde aynı gün ve belirli saatte sunumunu yapar. Teklif alan tüm teklif veren firmaların önünde zarfları açarak işi alacak kişiyi belirler.

Diğer bir ihale türü ise açık ihalelerdir. Arttırma ya da eksiltme yoluyla yapılır. Bu ihale şeklinde önceden fiyat belirlenmez. Daha önceden duyurulan tarihte yine belirlenen saatte tüm firmalar bir araya gelerek ihale başlatılır. En son teklif verilene kadar da ihale devam eder. Açık arttırma ya da pazarlık ihalesi olarak adlandırılmaktadır.

Çok sık kullanılmasa da davet usulü ihalenin işleyişi biraz daha farklıdır. Katılım herkese açık değil, sadece davetiyesi olanlara özeldir.

Kaynak

1- www.milliyet.com.tr

Visited 8 times, 1 visit(s) today