Malezya Pazarı I

İTO Meclis Üyesi, İTO 2 No.lu Toptan ve Dış Ticaret Meslek Komitesi Üyesi, İKMİB Bilimsel Projeler Komitesi Başkanı Necmi Sadıkoğlu ile Malezya pazarı konuştuk.
Malezya ekonomisi üzerine başlayan sohbetimiz Malezya’nın tarımı üzerine yoğunlaşıyor.
Sadıkoğlu: “Dünya palm yağı imalatının çok büyük bir kısmı Malezya’da gerçekleşiyor. Malezya kakao üretiminde dünyada ikinci sırada, kauçuk konusunda iddialı ülkeler arasında” diyor.
Malezya sanayisiyle ilgili olarak ise Sadıkoğlu: “Malezya yüksek teknoloji üretimine önem veriyor. Ülkede otomobil sektörü gelişmiş. Malezya devleti, yerli malı  otomobil kullanmayı tercih ediyor. Malezya çıkardığı yüksek kaliteli petrolu ihraç ediyor, düşük kaliteli petrol ithal edip kullanıyor. Sıvılaştırılmış doğalgaz üretiminde ise dünyada ikinci sırada” diyor.
İnşaat sektörünün de ülkede gelişmiş olduğunu belirten Sadıkoğlu: “İklim dezavantajına rağmen kaliteli turistik tesisleri ve denizi ile Malezya, turistlerden büyük ilgi görüyor. Malezya’da inşaat sektöründe Çinli firmalar, inşaat malzemeleri sektöründe ise Japonlar etkin” diyor.
“İKMİB olarak Malezya’ya ihracatımızı arttırmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz” diyen Sadıkoğlu Türkiye firmalarının uzak ülkelerle iş yapmayı tercih etmediğini belirtiyor. “Türkiye firmaları uzak bölgelere açılmak istemiyor, oysa potansiyeli yüksek ülkeler var” diyor.
Programda Türkiye ve Malezya arasındaki ticari ilişkiler de ekonomik değerler eşliğinde inceleniyor.

Visited 11 times, 1 visit(s) today

114 yorum