Kolombiya Pazarı II

Her bölümde farklı bir pazarı inceleyen Pazar Araştırması programımızın Kolombiya’yla ilgili 2. bölüm içeriği:
Türkiye ve Kolombiya arasındaki ticari ilişkiler,
Kolombiya’yla ticari ilişkileri kuvvetli ülkeler,
Kolombiya’nın potansiyel sektörleri,
Kolombiya pazarında iş adamlarımızın dikkat etmesi gerekenler
Kolombiyalıların Türklere bakış açısı,
Panama’nın önemi
Editör – Sunucu: Anı Sağkan
Konuk: İMMİB Ynt. Krl. Üyesi, EVSİD Başkanı, Lüks Plastik Gnl. Mdr. Burak Önder

Anı Sağkan, program konuğumuz Lüks Plastik Genel Müdürü Burak Önder’le Kolombiya pazarını incelemeye devam ediyor.

Bu bölümde Türkiye’nin Kolombiya’ya ihracatı ve ithalatı hakkında bilgiler veriliyor. Kolombiya’nın gelişmiş sektörleri ve eksikliği olan sektörleri irdelenerek, ihracatçılarımıza potansiyel sektörler hakkında tüyolar veriliyor.

Önder, iş adamlarımızın Kolombiya pazarında dikkat etmesi gerekenlere değiniyor. Özellikle Kolombiyalıların kişilik özelliklerine iş yaşamında aldanmamak gerektiğinin altını çiziyor. Kolombiyalıların çok sıcak kanlı insanlar olduklarını, yüz yüze görüşmelerde firmalara çok olumlu yaklaştıklarına değiniyor. Ancak bu olumlu yaklaşım ve herşeye “evet” demeleri gerçekte ürünleri satın alacakları anlamına gelmiyor.

Önder, firmalarımızın yüzyüze görüşmeye önem vermeleri gerektiğinin altını çiziyor. Firmaların mutlaka randevu alarak ziyarete gitmelerini, yanlarında İspanyolca bilen tercüman bulundurmalarını söylüyor.

Kolombiya’nın ABD ve komşu ülkeleriyle yoğun ticareti bulunuyor. Türkiye ise güvendikleri ve sevdikleri bir ülke olduğu halde uzak mesafe nedeniyle ticaret yeterince gelişmemiş. Geçmişte Türkiye’den Kolombiya’ya göç eden Ermeni ustalar nedeniyle “Türk gibi çalışkan olmak” deyiminin bulunduğu Kolombiya hala Türkler tarafından fethedilmeyi bekliyor.

Önder, Kolombiya’nın sanılanın aksine güvenilir bir ülke olduğunun altını çiziyor. Firmalarımızın pazarı yerinde incelemeleri gerektiğini, Latin Amerika pazarına hak ettiği değeri vermenin gerektiğini belirtiyor.

Kolombiya gibi ülkelerde verilerin her zaman gerçeği yansıtmayabileceğini söyleyen Önder, firmaların kendi sektör pazarlarıyla ilgili kendi araştırmalarını yapmalarının gerektiğini vurguluyor.

Türkiye’nin gelişebilmesi için yeni pazarlar bulmanın önemine değinen Önder, THY’nin uzak pazarlara direkt uçuş koymasının iş adamları için durumu kolaylaştırdığını belirtiyor.

Önder, Panama’nın da çok önemli bir pazar olduğunu, ihracatçılarımızın Panama’yı da planlarının içine almaları gerektiğini söylüyor.

Pazar Araştıması’nın gelecek bölümlerinde Panama Pazarı’nı da Lüks Plastik Genel Müdürü Burak Önder’le inceleyeceğiz.

Visited 36 times, 1 visit(s) today