Fransa Pazarı I

Pazar Araştırması’nda Fransa konuşuyoruz. İTO Meclis Üyesi, İTO 2 No.lu Toptan ve Dış Ticaret Meslek Komitesi Üyesi, İKMİB Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Başkanı Necmi Sadıkoğlu konuğumuz.
Sadıkoğlu, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçılar Birliği olarak katıldıkları Fransa BATIMAT fuarı hakkında bilgi veriyor.
Bu bölümde Fransa’nın ekonomik özelliklerinden bahsediyoruz. Sadıkoğlu: “Fransa, A ekonomik notu ile istikrarlı bir durum sergiliyor. Fransa’nın büyüme yetersizliği ve diğer ülkelerle rekabet eksikliği kronik sorunlar haline geldi” diyor ve global krizin Fransa’ya etkilerini anlatıyor.
Sadıkoğlu: “Fransa, yabancı yatırımcıya sıcak bakıyor. Fransa, 2002 – 2015 yılları arasında 8500 yabancı yatırımcı çekti. Şu anda ülkede 20 bin yabancı şirket var” diyor. Ardından da Fransa’da yabancı yatırımcının sıkıntılarına değiniyor.
Sadıkoğlu: “Fransa giyim, kozmetik, uçak, otomotiv sektörlerinde gelişmiş. Avrupa’nın en verimli topraklarına sahip. Büyük bir tarım ve hayvancılık ülkesi. Kimya ve ilaç sanayinde Avrupa’nın lider ülkesi. Tekstil sektöründe de ise gelişmiş olmasına rağmen büyük rakamlarla da ithalat yapıyor” diyor.
Programda AB Tarım Politikası’nın Fransa’ya etkisine de değiniliyor.
Sadıkoğlu: “Fransa milli gelirinin %79,8’i hizmet, %18,4’ü sanayi, %1,8’i tarım sektöründen elde ediliyor” diyor.
Fransa pazarının diğer ayrıntıları 2. bölümümüzde…
Editör – Sunucu: Anı Sağkan

Visited 7 times, 1 visit(s) today

64 yorum