Endüstri 4.0 Devrimi Nedir? Dünyayı Nasıl Değiştiriyor?

Ekonomist Doç. Dr. Ayşen ALTUN ADA, PERPA TV Direktörü Editör-Sunucu Anı SAĞKAN ile Endüstri 4.0 Devrimi üzerine söyleşti.
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Öğretim Üyesi Ekonomist Doç. Dr. Ayşen ALTUN ADA, Anı SAĞKAN’ın Endüstri 4.0 hakkındaki sorularını cevaplıyor.

İçerik:
00:48 Endüstri 4.0 Nedir?
01:37 4. Sanayi Devriminin Önceki Sanayi Devrimlerinden Farkı Nedir?
04:22 Endüstri 4.0 Hayatımızda Neleri Değiştiriyor?
06:16 Endüstri 4.0 Devrimi Kobileri Nasıl Etkiliyor?
09:53 Sektörler, Endüstri 4.0’den Nasıl Etkileniyor?
12:30 Yeni Dönemde, Dünyanın Ekonomik Dengesi Nasıl Sağlanacak?
18:52 Endüstri 4.0 ile Uyumlu Meslekler Neler?

 

Her insanı, her işletmeyi, her ülkeyi yakından ilgilendiren bu büyük dönüşüm hakkındaki detayları mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz.

Endüstri 4.0 Nedir?

2011 yılında Almanya’da düzenlenen teknoloji fuarında “Endüstri 4.0” ilk defa dile getirildiğinden beri tüm dünyanın gündemine oturmuştur. Bazı kaynaklarda 4. Sanayi Devrimi olarak geçmektedir. Endüstri 4.0 bir Alman projesidir. Alman hükümetini buna sevk eden ise Avrupalı devletleri ekonomik anlamda sarsan Çin üretim imkânlarıdır. Almanya, Japonya ve Amerika gibi gelişmiş ülkeler Endüstri 4.0 hedefine yönelmiştir. Endüstri 4.0 bir hedeftir ve bilişim teknolojileri ile tüm yaşamsal mekanizmaları bir arayı getirmeyi amaçlamaktadır. Endüstri 4.0; nesnelerin interneti, İnternetin hizmetleri ve siber-fiziksel sistemler olmak üzere üç aşamadan oluşan bir sistemler kümesidir. Yeni dünya düzenini getirecek olan Endüstri 4.0 ile üretim ve yaşam alanlarının tamamı akıllı donanımlara sahip olacak ve sistemler birbiri ile bütünleşmiş şekilde çalışacaktır. Endüstri 4.0’ın en geç yirmi yıl içinde tamamen uygulamaya geçeceği belirtilmektedir. Üretim ile tüketimi yeniden yapılandıracak olan bu sistem ile zengin ve fakir ülkeler dağılımı da yeniden şekillenecek ve ülkeler arasındaki gelir dağılımında uçurumlar oluşacaktır.

Endüstri 4.0 konusunda henüz bilgi birikimi zayıftır. Ülkeler kendi bünyelerinde buna yönelik araştırma birimleri kurmuşlardır. Mevcut sanayi imkanlarında durumları iyi olan firmaların hevessiz olması da gelişime zarar vermektedir.

Doç. Dr. Ayşen ALTUN ADA Kimdir?

Ayşen Altun Ada, 1982 Sorgun doğumludur. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesinde Doçent Dr. olarak çalışmaktadır. Mart 2017’de Gelişme İktisadı alanında Doçent unvanını almıştır. 2003 yılından beri Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde görev yapmakta ve İktisat alanında lisans ve lisansüstü dersler vermektedir. Araştırma konuları; iktisat politikası, yenilik iktisadı, kalkınma, büyüme, yoksulluk ve sürdürülebilirliktir. Ulusal ve uluslararası birçok makale ve kitabı bulunmaktadır. Evli ve bir çocuk annesidir.

ALTUN ADA’nın Endüstri 4.0 üzerine kitaplarını incelemek için TIKLAYINIZ

Fütüristik Bir Yaklaşım ile Dördüncü Sanayi Devrimi ve Sürdürülemez Yoksulluk makalesini okumak için TIKLAYINIZ