Ces’de öne çıkan yeni teknolojiler

Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES gerçekleşti. ABD’nin Las Vegas kentinde organize edilen fuarda bu yıl öne çıkan ürünler; elektrikli ulaşım araçları, sağlık ve diyet odaklı ürünler ile insansız hava araçları oldu.

Daha hızlı yürümek isteyenler için iş ayakkabısıyla dahi giyilen “rollkers” isimli patenler büyük ilgi gördü.

Bir diğer beğeni toplayan ürün ise uçan ses sistemi. Üzerinde bulunan mıknatıslarla itme gücü yaratarak havada duran hoparlörler, sesi kablosuz olarak alıyor.

Çinli bir firmanın tanıttığı insansız hava aracı “mega drone” tek kişilik bir helikopter olarak tasarlandı. Ehang 184 adı verilen drone, elektrikle çalışıyor. Pervanesiyle saatte 96 km hıza ulaşabiliyor. 4 pervanesinin ikisinin devre dışı kalması halinde bile güvenli iniş yapabiliyor.

360 derecelik video izlemeyi sağlayabilen sanal gerçeklik gözlükleri fuarın merakla beklenen ürünleri arasındaydı. Bazı medya şirketleriyle yapılan anlaşmalar sayesinde de video ve müzik yayınlarına ücretsiz bir şekilde erişilebilecek.

Bir diğer ilgi gören ürün SCiO isimli cihazsa, yiyeceklerin besin değerini ölçerek faydalı mı zararlı mı olduğunu test edebiliyor.

Visited 27 times, 1 visit(s) today

136 yorum