29 Ekim Cumhuriyet Bayramı PERPA’da Coşkuyla Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı töreni 28 Ekim 2021 Perşembe günü saat 12:00’de PERPA 8. kat Atatürk Köşesinde yapıldı.
Perpalılar ellerinde bayraklarla marş yayını eşliğinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamak için tören alanında toplandı.
PERPA Kooperatifi ve PERPA B Blok Başkanı Hacı Demir, PERPA A Blok Başkanı Hasan Sezgin, PERPA A ve B Blok Yönetim Kurullarının Üyeleri ile Denetleme Kurullarının Üyeleri, Perpalı kurum ve kuruluşlar, PERPA A ve B Blok Yönetimlerinin çalışanları, PERPA esnafı ve aileleri kutlamaya katıldı.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanımız Başkomutan Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, şehitlerimiz ve gazilerimiz anısına Atatürk anıtına çelenk sunma töreni yapıldı. PERPA A Blok Yönetimi, PERPA Kooperatifi ve PERPA B Blok Yönetimi çelenk sunumu yaptı.
Çelenk sunan diğer kurum ve kuruluşlar Ziraat Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası, Akbank, Elektrik Mühendisleri Odası, Perpalı Sanayici ve İş İnsanları Derneği (PERSİAD), PERPA Genç İş İnsanları Platformu (PERGİP), PERPA Kültür Sanat ve Sosyal Dayanışma Derneği (PERKÜDER) oldu.
Çelenk sunma töreninin ardından saygı duruşu gerçekleşti ve İstiklal Marşı okundu.
PERPA A Blok Başkanı Hasan Sezgin günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.
PERPA B Blok Yönetimi, Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında PERPA B Blok’u Türk bayraklarıyla donattı.
Bayrak asma çalışması 25 Ekim 2021 Pazartesi günü 8. katta başladı. Bütün PERPA B Blok Türk bayraklarıyla süslendi.
PERPA Temsilciler Üst Kurul Yönetimi, PERPA dış cephesine Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamak için dev Türk Bayrakları astı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisinin 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta kutlanan bir millî bayramdır. 1925 yılında çıkarılan bir yasa ile millî bayram olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Cumhuriyet Bayramı’nın kutlandığı ülkeler olan Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ta 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatildir. 29 Ekimlerde stadyumlarda şenlikler yapılır, akşam ise geleneksel olarak fener alayları düzenlenir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyetin onuncu yılı kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği Onuncu Yıl Nutku’nda, bu günü “en büyük bayram” olarak nitelendirmiştir.

Kaynak

1- tr.wikipedia.org

Visited 3 times, 1 visit(s) today