Yapay Zeka ve İşsizlik

Yapay zeka ve iş robotları… İnsanoğlu ve makineler arasındaki ilişki gün geçtikçe artarken iş robotlarının emin adımlarla fabrikaları ele geçirmesi birçok soru işaretini de beraberinde getiriyor. Robotlar insanları işsiz mi bırakacak? 4. Sanayi Devrimi ve makinelerin yükselişi bizi nereye götürecek?
Bugün gelişen yapay zeka sadece kas gücü gerektiren ve tekrar eden işler için değil birçok farklı iş kolunda da makinelerin önünü açıyor. Robotlar garson, doktor, taksi şoförü, temizlik görevlisi ve daha pek çok meslek için hazırlanmaya başladı bile.
Yapılan bir çalışma 2025 yılında bugünkü işlerin yaklaşık dörtte birinin akıllı yazılımlar veya robotlar tarafından yapılır hale geleceğini söylüyor. Kendini tekrarlayan işler yapan ya da hesap çizelgeleriyle uğraşan ofis çalışanlarının işleri kolaylıkla yazılımlarla yapılabiliyor. Peki robotların sektörleri ele geçirmesi insanlığı gelecekte nasıl etkileyecek?
Makine öğrenimi, yapay zekanın en güçlü dalıdır. Yapay zeka, insanın yapabileceği bazı şeyleri veri ve mimiklerden öğrenmesi için makineye olanak sağlar. Bir makine, dakikalar içerisinde milyonlarca makale okuyabilir veya milyonlarca göze bakabilir. Sık tekrarlanan, büyük çaplı görevlerde makineler ile rekabet etme şansımız yok. Standart ve rutin iş yapan çoğu mavi ve beyaz yakalının işi robotlara devredilebilir.
Ancak konu yeni işleri başarmak ve yaratıcılık olduğunda makineler insanlarla daha uzun bir süre rekabet edebilecek gibi görünmüyor.
Gelecekte insanı robotun önünde tutacak özellikler sanatsal yaratıcılık, empati, disiplinler arası yaklaşım, hayal gücü, entelektüel birikim, kriz yönetiminde esnek ve yaratıcı bakış açısı, liderlik vasfı olacak.
Robot işçi devrimine iyimser gözle bakan bazı uzmanlar, yapay zekâ ve robot teknolojilerindeki gelişimin, insanların üzerindeki yükü hafifleteceğini savunuyor. “İnsanlar angaryalardan kurtulup enerjilerini fark yaratabilecekleri alanlara yönlendirebilecekler” diyorlar. Peki insanların hepsi fark yaratmaya hazır mı?
Yakın gelecekte robotların yapacağı işlerde insanlara ihtiyaç kalmaması eğitim ve çalışma sistemlerinde büyük ölçüde düzenlemeleri ve yenilikleri gerektirecek. Araştırmalar birçok ülkenin eğitim ve ekonomik sistemlerinin geleceğin iş hayatına uygun olmadığını gösteriyor.
Her şeyi robotların ürettiği bir sistemde insanlar neyi üreterek para kazanacak? Piyasaya çıkacak mal ve hizmetleri kim satın alacak?
Tüketime dayalı günümüz dünyasında insanlar gelirleri ne olursa olsun, gerekirse taksitlendirerek ürün satın alıyor ve çarkı döndürüyorlar.
Sadece robot sahibi sermayedarlar ile gelirsiz insanlardan oluşan bir toplumda robotların ürettiklerini kim satın alacak? İnsanlar geçimlerini nasıl sağlayacak?
İşsizlik nedeniyle oluşabilecek ekonomik krizlerin önlenebilmesi için yeni istihdam alanları ve sektörlerin yaratılması gerekecek.
Robotların yükselişi düşüncesinden bir masal canavarı yaratmalı mıyız? Sonuçta, politik, sosyal ve ekonomik sistemlerin kontrolü insanlarda ve teknolojik değişimin istihdam üzerinde olumlu veya olumsuz etkisini de yine insanlar belirleyecek. Robot devriminin insanoğlunun yaşamını ne yönde etkileyeceği önümüzdeki yıllarda alacağımız yönetim kararlarına göre belirlenecek ve geleceğimizi büyük ölçüde dönüştürecek.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>